Aktualności

Przed startem „Operacji Dunaj”

13.6.2008

Pierwszy klaps na planie zdjęciowym „Operacji Dunaj” padnie w sierpniu. 12 czerwca we wrocławskim klubie Niskie Łąki zorganizowaliśmy konferencję prasową z udziałem reżysera Jacka Głomba oraz producenta Włodzimierza Niderhausa - dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. 
Artystycznej opieki nad polsko-czeskiej koprodukcji podjął się światowej sławy czeski reżyser, zdobywca Oskara, Jiří Menzel, który wystąpi także w jednej z ról. W obsadzie znajdą się także m.in.: Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Tomasz Kot, Przemysław Bluszcz, a także znani aktorzy czescy. 
„Operacja DUNAJ” czerpie ze zdarzeń prawdziwych. W czasie inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. zaginął polski czołg. Scenarzyści bazują właśnie na tym wydarzeniu, ale dalej opowiadają już fikcyjną – aczkolwiek zabawną i przewrotną historię.
Realizatorzy zaplanowali zdjęcia plenerowe m.in. w Karpnikach k. Jeleniej Góry, w Gryfowie Śląskim i okolicach, a także w Czechach, twierdzy Modlin oraz w halach WFDiF w Warszawie. Premiera zapowiadana jest na 1 sierpnia 2009 r. 
„Operacja DUNAJ”
scenariusz - Robert Urbański, Jacek Kondracki, reżyseria - Jacek Głomb, opieka artystyczna - Jiří Menzel, zdjęcia - Jacek Petrycki, scenografia - Małgorzata Bulanda, muzyka - Bartek Straburzyński, produkcja - Włodzimierz Niderhaus (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie) oraz Rudolf Biermann, kooprodukcja - Teatr Modrzejewskiej w Legnicy.
« wróć do listy aktaulności