Aktualności

Sukces KGHM Ecoren

27.9.2007

Ren - jeden z najrzadszych i najtrwalszych pierwiastków występujących na ziemi – z własnych źródeł produkuje w Europie tylko KGHM Ecoren, który dzisiaj uroczyście otwiera oddział hydrometalurgii.

Prace nad odzyskiwaniem renu ze ścieków przemysłowych trwały kilka lat. Teraz udało się rozpocząć produkcję nadrenianu amonu o jakości katalitycznej. Zbigniew Gagat, dyrektor oddziału hydrometalurgii w KGHM Ecoren: - Stawiamy na wysoką jakość i najnowocześniejszą technologię, dlatego od czerwca tego roku ruszyliśmy z produkcją nadrenianu o jakości katalitycznej, która wymaga badania aż około 40 pierwiastków. Wiąże się to z koniecznością opracowania nowych technik analitycznych w laboratorium oraz z utrzymywaniem wysokiego reżimu technologicznego.
Niezwykle odporny i wytrzymały ren robi zawrotną karierę w progresywnych gałęziach przemysłu - służy do budowy turbin samolotów i satelitów, jest wykorzystywany przy produkcji benzyny bezołowiowej. Technologia odzysku renu z kwaśnych ścieków przemysłowych, opracowana przez specjalistów z KGHM Ecoren oraz Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, otrzymała złoty medal na czerwcowych Międzynarodowych Targach w Poznaniu. Efektem końcowym jest nadrenian renu w postaci kryształu pakowanego w plastikowe pojemniki o pojemności około jednego kilograma.
Całkowite nakłady, które KGHM Ecoren poniósł na wybudowanie instalacji, to blisko 10 mln zł.
« wróć do listy aktaulności