Biuro prasowe

3 nowoczesne akceleratory są już w Krakowie

29.8.2013

Rozpoczął się kolejny etap budowy Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Trwa instalacja akceleratorów liniowych. Uruchomienie Centrum planowane jest na koniec 2013 roku.

Budynek Centrum Radioterapii Amethyst powstaje na działce przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Nowoczesny obiekt będzie mógł przyjąć 2000 pacjentów rocznie, a w jego obrębie będzie funkcjonować nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnia radioterapeutyczna. Budowa ruszyła pod koniec stycznia br. W maju wylewane były ściany i stropy bunkrów, w których zostaną zainstalowane akceleratory liniowe. Obecnie budynek jest w stanie surowym, zakończona została realizacja jego konstrukcji, gotowe są pracownie, w których zainstalowany zostanie specjalistyczny sprzęt. Rozpoczęły się prace wykończeniowe i montaż drzwi oraz okien.

W sierpniu br. ruszył kolejny etap budowy, związany bezpośrednio z wyposażaniem Centrum w nowoczesny sprzęt medyczny. W obiekcie znajdują się już części do trzech akceleratorów liniowych firmy Elekta. To właśnie te urządzenia będą odpowiadały za skuteczność prowadzonej w Centrum terapii. Szwedzka Elekta jest dostawcą najnowocześniejszego, najbardziej zaawansowanego sprzętu do radioterapii na świecie.  Rozwiązania Elekty w zakresie onkologii i neurochirurgii są wykorzystywane w 6 000 szpitali na całym świecie. Firma współpracuje z najlepszymi ośrodkami klinicznymi i uczestnicy w pracy wielu zespołów badawczych.

- Instalowane w naszym Centrum akceleratory będą pracowały w oparciu o najnowocześniejsze na świecie techniki, m.in. IMRT (Intesity Modulated Radiotherapy), techniki dynamiczne typu VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy) oraz techniki radioterapii stereotaktycznej czaszkowej i pozaczaszkowej. Zagwarantują skrócenie czasu zabiegu przy maksymalnym ograniczeniu skutków ubocznych radioterapii – mówi Marcin Hetnał, szef powstającego Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie.

Akceleratory Elekta Synergy (właśnie ten model będzie zainstalowany w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie) były pierwszymi urządzeniami tego typu, w których zastosowano trójwymiarowy system obrazowania do sterowania procesem leczenia. System wyposażony jest w narzędzia pozwalające na wizualizację obszaru leczenia i otaczających go tkanek zdrowych. Ważną zaletą urządzenia jest kolimator wielolistkowy umożliwiający trójwymiarową modulację wiązki naświetlającej, co wielokrotnie zwiększa precyzję zabiegu. Wysokospecjalistyczne procedury radioterapeutyczne wymagają doskonale przeszkolonej kadry medycznej. Zakończył się już pierwszy etap rekrutacji pracowników do krakowskiego Centrum Amethyst. Zatrudnionych zostało 6 lekarzy radioterapeutów, 4 fizyków i 10 techników. Cały zespół rozpoczął już specjalistyczne szkolenia. W trakcie gdy fachowa kadra zdobywa niezbędne umiejętności, w budynku Centrum rozpoczęła pracę ekipa specjalistów Elekty, którzy zajęli się montażem trzech akceleratorów liniowych. Proces montażu potrawa ponad 2 miesiące.

Radioterapia to dzisiaj najszybciej rozwijająca się dziedzina medycyny. Dzięki rozwojowi informatyki, obrazowania 3 i 4D, olbrzymiemu postępowi technologii w zakresie sprzętu i opracowywania procedur leczniczych, radioterapia w ostatnich latach zdecydowanie skróciła czas naświetlań, ograniczyła efekty uboczne, a przede wszystkim osiągnęła wielką precyzyję w walce z rakiem.Informacje o firmie:

Amethyst  Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii.  Koncepcja sieci zakłada harmonijne połączenie kompetencji lekarzy, fizyków medycznych i techników z najnowocześniejszym sprzętem i technologiami medycznymi. Amethyst  wdraża najnowsze osiągnięcia nauki przy zastosowaniu najwyższych standardów jakości. Wszyscy pacjenci sieci mogą liczyć na korzystanie z wysokospecjalistycznych procedur radiologicznych skracających  czas naświetlań i ograniczających  skutki uboczne terapii. Chorzy leczeni są za pomocą najnowocześniejszego sprzętu i wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Mają też dostęp do międzynarodowych konsultacji medycznych.

Właścicielem sieci Amethyst Radiotherapy jest spółka R.T.C. Radiotherapeutic Centers, która powstała w 2010 roku na fali rozwoju nowoczesnej radioterapii. Właściciele R.T.C. od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant  A&D Pharma czy TAOZ Holdings, międzynarodowa sieć stacji dializ.  Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 – 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ. Obecnie trwa realizacja Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Podobny obiekt zostanie uruchomiony również w Przemyślu.

« wróć do listy komunikatów prasowych