Biuro prasowe

50 lat PeBeKa

31.3.2010

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. z siedzibą w Lubinie szykuje się do głównych obchodów jubileuszu 50-lecia. 23 kwietnia odbędzie się jubileuszowa konferencja naukowa spółki, której będzie towarzyszyć wystawa zdjęć i dokumentów ilustrująca dorobek firmy. Zaplanowana jest również premiera jubileuszowego wydawnictwa „Czerpiemy z tradycji, stawiamy na przyszłość”.

Zbliżają się przełomowe daty, gdy 50 lat temu przedsiębiorstwo PeBeKa stawało się faktem, a Zagłębie Miedziowe istniejące w głowach decydentów i projektantów zaczynało nabierać realnych kształtów. 27 kwietnia 1960 roku Minister Przemysłu Ciężkiego podpisał zarządzenie nr 70 w sprawie zmiany nazwy, siedziby i przedmiotu działania przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Rud w Bolesławcu. To dało podstawę formalną do funkcjonowania Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń Rud Miedzi w Lubinie, które dzisiaj funkcjonuje pod nazwą PeBeKa.

1 lipca 1960 roku PBKRM zostało mianowane generalnym wykonawcą robót górniczych w planowanym Legnicko – Głogowskim Okręgu Miedziowym. Budowę Nowego Zagłębia Przedsiębiorstwo rozpoczęło od szybu L-III zlokalizowanego na polu „Lubin Wschodni”. 15 lipca została zamontowana pierwsza maszyna wyciągowa dla pilotowego szybu, a 19 listopada ekipa pionierów Zagłębia Miedziowego wyciągnęła na powierzchnię pierwszy kubeł urobku.

- Należy podkreślić, że w całym procesie głębienia tego szybu, w tych trudnych pionierskich robotach załogę cechowała wielka wola walki, duży upór w codziennej pracy, a przyświecał nam w tym wszystkim  jeden podstawowy cel - jak najszybsze dojście do złoża rudy miedzi, oraz ogromna ciekawość, jakie jest to złoże i czy potwierdzą się przypuszczenia i wyniki geologów – wspomina Jan Ulrich, pierwszy kierownik budowy szybu L-III.

W jubileuszowym roku PeBeKa postawiła na udokumentowanie dokonań firmy i odtworzenie historycznych realiów towarzyszących budowie Zagłębia Miedziowego. – Rola PeBeKa w budowie Zagłębia Miedziowego to znaczący element historii polskiego przemysłu i rozwoju myśli inżynierskiej. Pięćdziesięcioletnia perspektywa ma niestety swoje prawa. Nie wszyscy pionierzy Zagłębia są jeszcze wśród nas, dlatego z tym większym pietyzmem odnieśliśmy się do znalezienia jak największej liczby ludzi związanych z przeszłością naszej firmy i odnotowania ich wspomnień – mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa.

W przygotowywanej przez specjalny zespół redakcyjny Kronice 50-lecia PeBeKa, obok kompleksowego kalendarium i opisu dokonań firmy, znalazły się bezpośrednie relacje osób związanych z przedsiębiorstwem na rozmaitych etapach jego historii.

- To unikalne opowieści dotyczące zmagania się z przyrodą, podkreślające wagę wspólnego wysiłku i pracy zespołowej, pokazują historię PeBeKa z indywidualnej perspektywy. Jednak dzięki tej ludzkiej perspektywie, jeszcze mocniej uwypuklają się najważniejsze wartości naszego przedsiębiorstwa – rzetelność, innowacyjność rozwiązań i odwaga w ich stosowaniu  - podkreśla prezes Kulicki.

Premiera tego wyjątkowego wydawnictwa zaplanowana jest na koniec kwietnia podczas jubileuszowej konferencji naukowej. Samo sympozjum jest poświęcone udokumentowaniu półwiecznej historii firmy. Referaty przygotowali aktualni pracownicy przedsiębiorstwa, ale ich założeniem jest podsumowanie dokonań inżynierskich od początku istnienia PeBeKa. Referaty będą m.in. dotyczyły technologii głębienia szybów, budowy warszawskiego metra i robót  tunelowych realizowanych na całym świecie. Konferencja odbędzie się 23 kwietnia w sali im. Jana Wyżykowskiego w siedzibie zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Patronat nad konferencją objęli: KGHM Polska Miedź S.A. i Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie.

Konferencji będą towarzyszyć dwie wystawy tematyczne związane z historią PeBeKa. Jedna pojawi się na ulicach Lubina, drugą obejrzą uczestnicy jubileuszowej konferencji przy wejściu do sali Jana Wyżykowskiego.

« wróć do listy komunikatów prasowych