Biuro prasowe

Bliżej najgłebszych pokładów rud miedzi

30.6.2008

PeBeKa rozpoczął dzisiaj głębienie szybu SW-4. To jedna z priorytetowych inwestycji KGHM Polska Miedź SA. Szyb pozwoli udostępnić nowy obszar górniczy, tzw. Głogów Głęboki Przemysłowy. 

SW-4 to trzydziesty szyb górniczy powstający w Zagłębiu Miedziowym. Wszystkie wybudowało Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z Lubina. Łączna głębokość wszystkich szybów realizowanych przez firmę sięga 27 kilometrów. Budowany dla kopalni Rudna szyb R XI był w trakcie realizacji najgłębszą budową Europy. Równie imponująco prezentują się osiągnięcia firmy w kwestii robót poziomych w kopalniach. Długość podziemnych chodników wykonanych przez lubińską firmę to 650 kilometrów. 

- Firma ma blisko 50 lat doświadczeń w realizacji prac dla górnictwa. Pierwszy szyb dla Zakładów Górniczych Lubin oddaliśmy do użytku w 1963 roku – mówi Ryszard Janeczek, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. – Od tego czasu nasi specjaliści stale doskonalą umiejętności, poznają nowe technologie inżynieryjne. PeBeKa pracowała na wielu kontynentach realizując prace tunelowe i podziemne, jesteśmy też jednym z głównych wykonawców warszawskiego metra. Cieszę się, że te doświadczenia możemy wykorzystywać na wielkich budowach Zagłębia Miedziowego. 

Szyb SW-4 to największa aktualnie górnicza inwestycja KGHM Polska Miedź SA. Szyb będzie funkcjonował w ramach struktury Zakładów Górniczych Polkowice – Sieroszowice. Jego uruchomienie umożliwi dostęp do dotąd nieeksploatowanych pokładów rudy miedzi. 

Prace budowlane przy położonym w Jakubowie, niedaleko Głogowa szybie trwają już od 2005 roku. Do jesieni 2006 roku PeBeKa ukończyła zbrojenie terenu, budowę zaplecza oraz wiercenie otworów mrożeniowych wokół miejsca planowanego głębienia szybu. Lubińska firma dysponuje unikalną na skalę światową technologią mrożenia gruntu. To głównie dzięki niej udało się wybudować miedziowe kopalnie na Dolnym Śląsku. Tutejsze trzecio- i czwartorzędowe piaski, sypkie i z występującymi wodami podziemnymi, są mało sprzyjające dla prac górniczych. Mrożenie gruntu pozwala uniknąć najpoważniejszego zagrożenia dla szybu – wdarcia się wód podziemnych. Grunt zamrożony przez solankę, w temperaturze ponad minus 30 stopni Celsjusza, zapewnia odpowiednią izolację od wód podziemnych. 

Na placu budowy SW-4 instalację do mrożenia ukończono we wrześniu 2007 roku. Od tego momentu nieprzerwanie do dzisiaj agregaty, o łącznej mocy 4MW, zamrażają górotwór wokół szybu. Po siedmiu miesiącach tego procesu, po wytworzeniu lodowego płaszcza ochronnego, możliwe jest bezpieczne wdarcie się w zawodnione skały i rozpoczęcie głębienia szybu. Równolegle z mrożeniem na placu szybowym wykonywano roboty mające zapewnić całą infrastrukturę inwestycji, zainstalowano m.in.: wieżę szybową, dwie potężne maszyny wyciągowe służące do transportu urobku i zespół kołowrotów umożliwiających prowadzenie w szybie pomostów. 

Wyciągnięcie pierwszego kubła urobku to rozpoczęcie wielomiesięcznego procesu głębienia szybu. W strefie zamrożonej, do ok. 650 m prace będą prowadzone z wykorzystaniem kombajnu skrawającego zamrożoną skalę. Poniżej tej głębokości, gdzie nie obowiązują już szczególne wymogi ostrożności chroniące instalację mrożeniową, budowa będzie prowadzona z użyciem materiałów wybuchowych. Planowana głębokość SW-4 to 1244 metrów, a jego wewnętrzna średnica wynosić będzie 7,5 metra. Ostateczna obudowa, w zależności od głębokości powstanie z żeliwnych, szczelnych pierścieni o grubości do 13 cm lub monolitycznego betonu o grubości do 60 cm. 

Po ukończeniu szyb będzie pełnił rolę wentylacyjnego szybu wdechowego, zapewniając dostarczenie odpowiednich ilości świeżego powietrza dla nowo udostępnianych rejonów kopalni Polkowice – Sieroszowice.

« wróć do listy komunikatów prasowych