Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie wydało specjalistyczną publikację poświęconą brachyterapii. Poradnik brachyterapii otrzymują wszyscy pacjenci poddawani tej terapii.
Brachyterapia jest jedną z technik radioterapii nowotworów. To leczenie przy użyciu źródła promieniowania umieszczanego w bezpośrednim kontakcie z guzem. Słowo brachy pochodzi z języka greckiego i oznacza w pobliżu, więc brachyterapia jest leczeniem z bliska.
W brachyterapii stosuje się pierwiastki promieniotwórcze (np. izotop irydu), które emitują promieniowanie o niewielkim zasięgu liczonym w milimetrach. Z jednej strony pozwala to na podanie wysokich dawek promieniowania przy jednocześnie maksymalnej ochronie tkanek zdrowych. Z drugiej strony wymaga umieszczenia źródła promieniowania bezpośrednio w sąsiedztwie leczonego miejsca, czyli w samym guzie lub miejscu po jego usunięciu. Zabieg brachyterapii jest zwykle bardziej skomplikowany niż powszechnie stosowana teleradioterapia, w której źródło napromieniania znajduje się w pewnej odległości od ciała pacjenta.
- W objęte zmianą nowotworową miejsce wprowadzane są specjalne aplikatory, co może wymagać zastosowania znieczulenia ogólnego. Przebieg brachyterapii jest uzależniony od lokalizacji choroby nowotworowej i każda terapia może mieć odrębny przebieg, dlatego przygotowaliśmy poradnik, aby pacjenci mogli znaleźć w nim wszystkie ważne w ich przypadku informacje – tłumaczy Agata Romaniszyn, lekarz specjalista onkologii i radioterapii, autorka publikacji.
Przygotowany w Centrum Radioterapii Amethyst Poradnik brachyterapii obejmuje zagadnienia ogólne oraz szczegółowe informacje dotyczące brachyterapii w leczeniu:
- raka piersi,
- raka oskrzeli i tchawicy,
- raka prostaty,
- raka macicy,
- raka głowy i szyi,
- powierzchniowego leczenia raków skóry,
- raka przełyku.
Największe towarzystwa naukowe polskie, europejskie i amerykańskie w wielu przypadkach zalecają zastosowanie brachyterapii samodzielnej lub w tzw. leczeniu skojarzonym w zestawieniu z chirurgią, teleradioterapią czy chemioterapią. Leczenie skojarzone jest dzisiaj uznawane na najbardziej optymalną terapię w przypadku chorób onkologicznych.
- W każdej terapii ważna jest współpraca z pacjentem. Stosujemy coraz bardziej zaawansowane technologie, nowoczesny sprzęt, terapie skojarzone. Jako lekarze musimy umiejętnie przeprowadzić pacjenta przez te zagadnienia, aby zrozumiał, jak będziemy go leczyć i czego może się spodziewać po wybranej terapii. Wierzę, że opracowany przez nas poradnik będzie dla pacjentów ważnym przewodnikiem – podkreśla dr n. med. Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst.
Brachyterapia w Centrum Radioterapii Amethyst stosowana jest od czerwca 2014 roku. W 2017 roku zostało przeprowadzonych 350 zabiegów brachyterapii, która stosowana jest u 14 proc. pacjentów krakowskiej placówki.