Biuro prasowe

Brachyterapia w Centrum Radioterapii Amethyst

9.6.2014

Ruszyła kolejna pracownia w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Pacjenci mogą teraz liczyć nie tylko na teleradioterapię, ale również na brachyterapię. Krakowska placówka sieci Amethyst działa od grudnia 2013 roku i przyjęła już ponad pół tysiąca pacjentów.

Brachyterapia, zwana też terapią kontaktową, polega na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie. Najważniejszym atutem brachyterapii jest jej precyzja – dzięki umieszczeniu źródła promieniotwórczego bezpośrednio w okolicy guza (lub nawet w jego wnętrzu) możliwe jest zwiększenie dawki, która trafia w zmianę nowotworową, przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia zdrowych organów na radiację.

Pierwszy zabieg w pracowni brachyterapii w Krakowie został wykonany w czwartek 5 czerwca br. Kolejne pacjentki cierpiące na choroby nowotworowe narządów kobiecych rozpoczną terapię w najbliższych dniach. W tym przypadku brachyterapia jest szczególnie skuteczną metodą. W Centrum Radioterapii Amethyst działa również poradnia ginekologiczna. Całe leczenie prowadzone jest bezpłatnie, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Uruchomienie brachyterapii to kolejny etap rozwoju naszego krakowskiego Centrum – podkreśla Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP, spółki zarządzającej siecią Amethyst w Polsce. – Od początku planowaliśmy, że w Krakowie zapewnimy pełen zakres leczenia radioterapeutycznego, a brachyterapia jest jego częścią.

- Brachyterapia bywa jeszcze w Polsce niedoceniana. W Małopolsce dysponują nią tylko trzy ośrodki, więc Amethyst będzie czwarty – mówi dr Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. – Brachyterapia zalecana jest m.in. w leczeniu nowotworów szyjki i trzonu macicy, płuc, gruczołu krokowego, przełyku. Często stosuje się ją w tzw. leczeniu skojarzonym w zestawieniu z chirurgią, teleradioterapią czy chemioterapią. Leczenie skojarzone jest dzisiaj uznawane na najbardziej optymalną terapię w przypadku chorób onkologicznych.

Oprócz nowoczesnego sprzętu i najlepszego wyposażenia krakowskie Centrum Radioterapii Amethyst wdraża najnowsze metody prowadzenia procesu leczenia. W Centrum, we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera, działają zespoły wielospecjalistyczne, które podejmują decyzję o optymalnym kształcie terapii każdego pacjenta. Dzięki uruchomieniu brachyterapii zwiększa się spektrum możliwości terapeutycznych i rosną szanse pacjentów na wyzdrowienie.

W tym roku lekarze Centrum Radioterapii Amethyst udzielili już konsultacji 600 pacjentom. Do 5 czerwca br.  269 osób przeszło w Centrum radioterapię.

 

Brachyterapia

Historycznie brachyterapia rozwijała się równolegle z teleradioterapią (źródło napromieniania znajduje się w pewnej odległości od ciała pacjenta, obecnie najczęściej wykonywana przy pomocy akceleratorów). Pierwszym pierwiastkiem stosowanym w brachyterapii był rad. Początkowo stosowano go do napromieniania zmian skórnych, od 1903 roku umieszczano w naturalnych jamach ciała, a niedługo później bezpośrednio w zmianach nowotworowych. Terapia radem jednak nie zawsze przynosiła oczekiwane efekty.

Dynamiczny rozwój brachyterapii umożliwiło dopiero odkrycie w 1956 roku promieniotwórczego irydu 192, który stosowany jest w medycynie do dzisiaj. Wtedy też powstała metoda automatycznego aplikowania radioizotopów do ciała pacjenta, co pozwoliło na zapewnienie pełnej ochrony personelu medycznego.

Brachyterapia to leczenie przy użyciu źródła promieniowania jonizującego znajdującego się w bezpośrednim kontakcie z guzem. Lekarz radioterapeuta umieszcza w ciele pacjenta aplikator, którego kształt i konstrukcja dostosowane są do leczonego obszaru. Do aplikatora podłączany jest przewód transferowy (rurka), który pozwala na wprowadzenie do niego promieniotwórczego źródła w postaci np. izotopu irydu-192. Zamknięte w szczelnej kapsule źródło promieniotwórcze jest umieszczane na precyzyjnie określony czas w bezpośrednim sąsiedztwie nowotworu. Po zakończeniu terapii źródło jest usuwane z ciała pacjenta, a pacjent kierowany do domu lub na oddział szpitalny. Duże znaczenie dla popularyzacji tej metody terapii miał rozwój technologii aplikacji źródła promieniowania do organizmu pacjenta.

« wróć do listy komunikatów prasowych