Biuro prasowe

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie świętuje pięciolecie działalności

13.12.2018

Ponad 11 tys. pacjentów z województwa małopolskiego, ale również z całego kraju, i ponad 50 tys. udzielonych porad lekarskich – to bilans działalności Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie.

W tym czasie Amethyst systematycznie rozwijał zakres specjalistycznych usług medycznych, liczebność zespołu oraz specjalistyczną wiedzę. Wszystko po to, aby jakość opieki nad pacjentami stale rosła.

Oficjalne otwarcie Centrum Radioterapii Amethyst nastąpiło 11 grudnia 2013 roku, a pierwsi pacjenci zaczęli być przyjmowani pięć dni później. Od tego czasu leczenie onkologiczne w krakowskim ośrodku przeszło już 11 tys. osób – to tak, jakby personel Centrum Radioterapii opiekował się i leczył wszystkich mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, Krosna Odrzańskiego czy Ciechocinka. Pacjenci mogli liczyć na wykorzystanie najnowszych metod napromieniania: radioterapii konformalnej 3D, modulacji intensywności dawki (IMRT) czy radioterapii stereotaktycznej i brachyterapii. Tę ostatnią metodę leczenia zastosowano wobec prawie 10 proc. pacjentów (1200 chorych). Krakowski ośrodek wdrażał systematycznie zabiegi brachyterapii – w czerwcu 2014 roku przeprowadzono pierwszy zabieg tego typu, w maju 2015 roku wprowadzono zabiegi brachyterapii nowotworów głowy i szyi, a w marcu 2016 roku – brachyterapię oskrzeli.

Jeszcze większa jest liczba udzielonych w tym czasie konsultacji medycznych  – pięć lat działalności  to aż 55 tys. porad lekarskich. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu całego personelu medycznego, który przez ten czas także się powiększył – przybyło fizyków medycznych i techników elektroradiologii, współpracujących z lekarzami przy precyzyjnym planowaniu terapii i realizowaniu zabiegów. Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie jest w tej chwili jedynym niepublicznym ośrodkiem z możliwością kształcenia podyplomowego lekarzy – obecnie kształci się tu pięciu lekarzy rezydentów.

Dobrze zaplanowana i prowadzona terapia w chorobach nowotworowych to nie tylko zabiegi radioterapii czy brachyterapii. W Centrum Radioterapii Amethyst ważne jest leczenie uwzględniające całościowe podejście do pacjenta, w połączeniu ze wszelkimi aspektami jego życia. Emocje, nastawienie do świata i sposób myślenia w dużym stopniu wpływają na stan zdrowia chorego, a przez to – na przebieg leczenia.  Dlatego pacjenci krakowskiego ośrodka i ich rodziny mogą korzystać z pomocy i porad psychoonkologa oraz dietetyka specjalizującego się w żywieniu  wspomagającym terapie chorób onkologicznych.  W ciągu minionych pięciu lat z takiej możliwości skorzystało wielu chorych i ich bliskich – specjaliści Centrum Radioterapii w Krakowie udzielili 3 tys. konsultacji dietetycznych oraz 4 tys. porad psychologicznych.  Stale prowadzony jest również program monitorowania odżywiania pacjentów ośrodka.

 - Gdy pięć lat temu rozpoczynaliśmy naszą działalność, pacjenci onkologiczni w Małopolsce musieli czekać na leczenie nawet kilka miesięcy, w regionie było zbyt mało akceleratorów. Dzięki uruchomieniu Centrum Radioterapii Amethyst i ścisłej współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. Rydygiera tę lukę i wielomiesięczne oczekiwanie udało się zlikwidować. A rosnąca z roku na rok liczba pacjentów pokazuje, jak bardzo ten ośrodek był i jest potrzebny - mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes Amethyst Polska.  

Od początku działalności Centrum z każdym rokiem przybywa pacjentów – w 2014 roku było ich 1050, podczas gdy w 2017 – już 2600. Według planów w bieżącym roku leczenie w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie przejedzie 3 tys. pacjentów.

 

W listopadzie br. funkcjonowanie rozpoczęło Centrum Radioterapii Amethyst w Zgorzelcu. Placówka opiera się na identycznych zasadach i standardach, jak obchodzące właśnie pięciolecie Centrum w Krakowie.

« wróć do listy komunikatów prasowych