Biuro prasowe

Coraz więcej pacjentów w ramach pakietu onkologicznego w Amethyście

9.4.2015

Do końca marca 2015 roku Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie zarejestrowało 398 pacjentów w ramach pakietu onkologicznego. Część z nich, ponad 180 osób, zakończyło już leczenie, pozostali są w trakcie badań lub terapii. Rośnie liczba placówek medycznych, które współpracują z Amethystem w zakresie dostępu do radioterapii dla pacjentów leczonych w ramach pakietu onkologicznego.

Centrum Radioterapii Amethyst działa w ścisłej współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie, który jest jedną z największych w Małopolsce placówek leczących chorych na nowotwory. W pierwszym kwartale 2015 roku krakowski szpital wydał już 1002 karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).

Trafiający do Centrum Radioterapii Amethyst pacjenci przyjmowani są na bieżąco, a termin pierwszej konsultacji wyznaczany jest w ciągu najbliższych 3 dni.

- Dla naszych pacjentów wprowadzenie pakietu onkologicznego niewiele zmieniło. Tak jak w ubiegłym roku wyznaczamy najszybsze możliwe terminy pierwszej wizyty w poradni radioterapii, a terapia rozpoczyna się natychmiast po opracowaniu przez specjalistów planu leczenia – mówi Robert Maślankowski, dyrektor operacyjny Centrum Radioterapii Amethyst.  – W związku z pakietem onkologicznym wiele zmieniło się jednak w organizacji wewnętrznej pracy w naszym centrum. Zwiększyła się biurokracja, produkujemy znacznie więcej dokumentów, musieliśmy zatrudnić dodatkowy personel administracyjny do obsługi dokumentów związanych z pakietem. 310 wydanych kart diagnostyki i terapii onkologicznej oznacza dla nas 310 godzin dodatkowej administracyjnej pracy.

Na problemy formalne wynikające z pakietu onkologicznego przedstawiciele Centrum Radioterapii Amethyst i Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera zwracali już uwagę na początku lutego br.  Szpital pierwszą kartę DiLO wystawił 2 stycznia.

Pacjenci, którzy trafiają do Centrum Amethyst z kartami DiLO wystawionymi w innych placówkach medycznych, nie zawsze mają jasność w kwestii obowiązujących nowych procedur. Istotne okazuje się pytanie, czy radioterapia musi odbywać się w tej samej placówce medycznej, w której odbyło się konsylium? - Przyjmujemy również pacjentów, których przypadek był konsultowany
w innym ośrodku. Jeżeli pacjent chce, aby jego radioterapia odbywała się w naszym centrum, przeprowadzimy u nas drugie konsylium
– zapewnia dyrektor Maślankowski.

Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera podpisał porozumienia o współpracy w ramach pakietu onkologicznego z kilkunastoma placówkami medycznymi z terenu całej Małopolski (lista - stan na 31 marca 2015 roku):

NZOZ Skaw – Med., ul. Popiełuszki 5, Skawina

PROMED, ul. Oświecenia 44, Kraków

NZOZ Medicus, Mszana Górna 401

Nowy Szpital Olkusz, ul. 1000-lecia, Olkusz

NZOZ Szpital Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego,ul. Siemiradzkiego 1, Kraków

Szpital Położniczo – Ginekologiczny UJASTEK, ul. Ujastek 3, Kraków

Szpital Miejski w  Rabce – Zdroju, ul. Słoneczna 3

Szpital Powiatowy im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

MARK – MED., os. Na Skarpie 27/211a, Kraków

RS-MED., ul. Borkowska 9/8, Kraków

Vaccinmed, ul. Cegielniana 6b/44, Kraków

Ortopedicum, ul. Koło Strzelnicy 3, Kraków

Szpital św. Anny w Miechowie

Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej

Centrum Medyczne „MED – ALL”, ul. Budziszyńska 1, Kraków

MEDICOR III, ul. Ujastek 3, Kraków

Szpital zakonu Bonifratrów  św. Jana Grandego w Krakowie

SPZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Krakowie

W zakresie radioterapii Centrum Radioterapii Amethyst współpracuje też z: Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II, Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, szpitalami powiatowymi w Gorlicach, Brzesku, Wadowicach i Chrzanowie. Trwają rozmowy z kolejnymi placówkami medycznymi, a lista jest stale weryfikowana.

« wróć do listy komunikatów prasowych