Biuro prasowe

Druga Perła Polskiej Gospodarki dla PeBeKi

30.11.2011

W ostatni poniedziałek listopada w Teatrze Wielkim w Warszawie wręczono jedną z najbardziej prestiżowych nagród gospodarczych w Polsce – Perły Polskiej Gospodarki. W tym elitarnym gronie już po raz drugi znalazło się Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.

Od dziewięciu lat statuetki „Perły Polskiej Gospodarki” trafiają do szczególnie efektywnych i dynamicznych firm. Konkurs uznawany jest za najbardziej obiektywny w Polsce, opiera się bowiem na kryteriach ekonomicznych opracowanych przez członków Instytutu Nauk Ekonomicznych Państwowej Akademii Nauk, zaproszonych do współpracy przez wydawcę miesięcznika gospodarczego „Polish Market”. Dodatkowym potwierdzeniem  jest objęcie konkursu patronatem ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz prezesa PAN - prof. Michała Kleibera. 

Nagroda, którą wyróżniono PeBeKę, to tak zwana Duża Perła. Otrzymują ją przedsiębiorstwa, które w ciągu ostatniego roku mogły się pochwalić przychodami z tytułu wszystkich form działalności na poziomie co najmniej 100 mln  złotych.  Aby spośród 2000 firm biorących udział w konkursie wyłonić te najlepsze, eksperci z INE PAN wzięli pod uwagę kluczowe dla oceny przedsiębiorstw czynniki ekonomiczne, w tym dynamikę przychodów, rentowność, wydajność pracy czy stopę zwrotu z kapitału własnego.

- Nagroda, którą otrzymaliśmy, pokazuje, że PeBeKa sprostała wyzwaniu, jakim było funkcjonowanie w warunkach spowolnienia gospodarczego. Utrzymaliśmy pozytywne trendy w zakresie poziomu efektywności, konsekwentnie prowadzone są działania zmierzające do wzrostu produktywności i doskonalenia procesów zarówno w obszarze produkcji,  jak i procesów pomocniczych. Dzięki temu po raz kolejny  znajdujemy się w czołówce polskich przedsiębiorstw budowlanych – mówi Ryszard Janeczek, prezes PeBeKa.

To już druga „Perła Polskiej Gospodarki” uzyskana przez PeBeKę – pierwszą firma zdobyła w zeszłym roku. Dołączyła ona do innych prestiżowych nagród i tytułów otrzymanych przez przedsiębiorstwo w ostatnich latach. Krajowa Izba Gospodarcza nadała Przedsiębiorstwu Budowy Kopalń PeBeKa tytuł „Wybitnego Polskiego Eksportera”. Firma może się również pochwalić tytułem „Lokomotywy Polskiej Gospodarki”, zajmując siódme miejsce w zestawieniu Instytutu Analiz Gospodarczo-Ekonomicznych na najbardziej wartościowe i rentowne firmy w Polsce.

« wróć do listy komunikatów prasowych