Biuro prasowe

KGHM ZANAM stawia na praktykantów

26.6.2017

Najlepszym tegorocznym praktykantem został Karol Łysy z  Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy. Laureat otrzymał list intencyjny umożliwiający mu pracę w KGHM ZANAM.

KGHM ZANAM każdego roku prowadzi praktyki dla uczniów m.in. z  Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy, Zespołu Szkół  w Przemkowie, Zespołu Szkół  im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach oraz Zespołu Szkół w Chocianowie. Poznają oni tajniki zawodów m.in. ślusarza, spawacza, odlewnika, wytaczacza, mechanika. W tym roku szkolnym praktyki w KGHM ZANAM odbywało 13 uczniów.

- Konkursem dla najlepszych uczniów chcemy zwrócić uwagę na znaczenie praktyk zawodowych realizowanych bezpośrednio w firmach. Szkolnictwo zawodowe jest ważnym elementem edukacji  i z perspektywy firm przemysłowych ma olbrzymią rolę w planowaniu rekrutacji oraz rozwoju  – mówi Bohdan Pecuszok, prezes KGHM ZANAM. – Przez długie lata uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy zdobywali wiedzę i zawodowe doświadczenie w Legmecie, który jest dzisiaj częścią KGHM ZANAM. Teraz wracamy do tej tradycji – dodaje.

Nagrody w I edycji Konkursu Najlepszy Uczeń im. Franciszka Ratajczaka zostały wręczone podczas uroczystego zakończenia roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy. Konkurs organizuje KGHM ZANAM z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce. Ze względu na różne programy praktyk pierwsza edycja konkursu trwa jeszcze do września br. i przyznane zostaną kolejne listy intencyjne umożliwiające zatrudnienie.

Pomysłodawcą konkursu jest komisja zakładowa NSZZ Solidarność w KGHM ZANAM. Jej przewodniczący Andrzej Dynak wręczył nagrody podczas zakończenia roku. Oprócz Karola Łysego otrzymało je dwóch wyróżnionych uczniów: Mateusz Rutkowski oraz Mateusz Demkiewicz.

We wręczeniu nagród w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy wzięła również udział Grażyna Ratajczak-Antoniewicz, córka Franciszka Ratajczak, patrona konkursu, legendarnego działacza związkowego z Legnicy. Konkurs nie tylko promuje młodych, zdolnych uczniów, ale ma też ważną rolę historyczną. Zakłady Mechaniczne Legmet (przyłączone do Zanamu w 2003 roku) były kolebką ruchu związkowego Solidarność w Legnicy. Jego kluczową postacią był Franciszek Ratajczak, aktywny uczestnik porozumień sierpniowych.

- Warto pielęgnować tradycję, wracać do historii i faktów, które zmieniły nie tylko polską scenę polityczną, ale również gospodarkę – podkreśla prezes Pecuszok.

Pamiątkowe zdjęcie podczas uroczystości wręczenia nagród Prezes KGHM ZANAM z laureatem konkursu
« wróć do listy komunikatów prasowych