Biuro prasowe

Kolejny kontrakt PeBeKi w Warszawie

25.8.2009

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. z Lubina będzie jednym z wykonawców łącznicy do lotniska Okęcie oraz modernizacji linii kolejowej łączącej Międzynarodowy Port Lotniczy Okęcie z centrum Warszawy. PKP Polskie Linie Kolejowy rozstrzygnęły, ogłoszony w czerwcu br. przetarg.

Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez konsorcjum firm: Bilfinger Berger Polska S.A. (lider), Zakłady Usług Energetycznych i Komunikacyjnych grupa ZUE S.A., Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. z Lubina, Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Sp. z o.o, Kolejowe Zakłady Automatyki Katowice S.A.. Inwestycja obejmuje modernizację odcinka linii kolejowej nr 8 Warszawa Zachodnia – Warszawa Okęcie wraz z budową łącznicy do lotniska Okęcie. Łącznica tunelem doprowadzi do istniejącego już w stanie surowym podziemnego dworca kolejowego przy terminalach lotniska.

Zakres prac należących do PeBeKa obejmuje wykonanie części robót konstrukcyjnych związanych z budową tunelu i rampy wjazdowej oraz budowę kolejowych obiektów pomocniczych: podstacji energetycznej oraz nastawni. Czas przewidziany na te roboty wynosi około 10-12 miesięcy. Całość inwestycji winna być zakończona w 20 miesięcy.

W ubiegłym roku PeBeKa zakończyła w Warszawie budowę węzła komunikacyjnego Młociny, finalizującego prace przy pierwszym odcinku warszawskiego metra. W jego tworzeniu lubińska firma uczestniczy od lat 80. PeBeKa wykonała siedem wschodnich tuneli szlakowych pomiędzy stacjami Politechnika i Marymont. Ich łączna długość wynosi  5400 metrów. Ma na swoim koncie także najdłuższy do tej pory tunel metra w Warszawie – tunel wschodni (1245 metrów) pomiędzy stacjami Politechnika i Centrum. Firma wybudowała również stację Politechnika oraz przejście podziemne pod placem Bankowym, a także współuczestniczyła w realizacji stacji Centrum Racławicka.

PeBeKa specjalizuje się w budownictwie metropolitalnym, w wielkich inwestycjach budowlanych powstających w samym centrum miejskich aglomeracji. W latach 2006-2007 lubińska firma brała udział jako członek konsorcjum, w budowie krakowskiego Ronda Mogilskiego.

« wróć do listy komunikatów prasowych