Biuro prasowe

Kompendium radioterapii onkologicznej po polsku

9.1.2018

Właśnie ukazała się polskojęzyczna  książka  o radioterapii  onkologicznej. W tłumaczenie oraz opracowanie tej niezwykle potrzebnej pozycji zaangażowało się kilka centrów onkologii z całej Polski, w tym lekarze z krakowskiego Centrum Radioterapii Amethyst. Patronem wydawnictwa jest Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej.

Radioterapia stanowi jedną z trzech metod leczenia chorób nowotworowych obok chirurgii onkologicznej i chemioterapii. Obecnie to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Informatyczna rewolucja w połączeniu z osiągnięciami technologii wprowadziły niebywały postęp w radioterapii. Najnowsze metody – radioterapia konformalna 3D, modulacja intensywności dawki (IMRT),  radioterapia stereotaktyczna, radioterapia  4D – skracają czas napromieniania, maksymalnie zwiększają dawkę napromieniania na chore miejsce, do minimum ograniczając skutki uboczne. Jednocześnie ogromną rolę w procesie leczenia odgrywa planowanie, które wykorzystuje tomografię komputerową, rezonans i programy komputerowe do obrazowania w 3D.

- Radioterapia wymaga z jednej strony niezwykłej  precyzji na etapie planowania oraz znajomości najnowszych metod naświetlania. Musimy być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami medycyny i  wdrażanymi rozwiązaniami.  Z drugiej strony jest to zespołowa praca całej grupy osób: lekarzy, fizyków medycznych i techników, tak więc każdy członek zespołu musi posiadać podobny poziom wiedzy - mówi dr n. med. Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst. – Dlatego kompendium wiedzy o radiologii onkologicznej, przy którym współpracowaliśmy, jest tak ważne. Pozwala w jednym miejscu zebrać najważniejsze fakty, literaturę, ale i praktyczne zalecenia dotyczące aspektów technicznych i prowadzonego leczenia.

 Wspomniane wydawnictwo to „Kompendium radioterapii onkologicznej” – polskojęzyczne tłumaczenie   książki „Pocket Guide to Radiation Oncology” Daniela D. Chamberlaina, Jamesa B. Yu oraz Roya H. Deckera wraz z komentarzami. W opracowaniu polskiej wersji językowej uczestniczyli specjaliści z centów onkologii w Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Opolu, w tym zespół lekarzy Centrum Radioterapii Amethyst. Kompendium zawiera szczegółową analizę poszczególnych aspektów radioterapii nowotworów złośliwych: od literatury medycznej odnośnie danego tematu przez zalecenia dotyczące leczenia, aspekty techniczne (np. symulację ułożenia pacjenta, specyfikację dawki, konturowanie obszarów tarczowych, planowanie leczenia) po obserwację pacjenta po leczeniu. Uzupełnieniem są opisy wybranych badań klinicznych.

Patronat naukowy nad wydawnictwem objął prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej i dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu Oddziału w Gliwicach. Tak pisze on o tej pozycji: „Niezwykle potrzebna dla polskiego radioonkologa pozycja wydawnicza. Po pierwsze, polskie tłumaczenie. Po drugie, aktualne kompendium wiedzy na temat współczesnej radioterapii nowotworów złośliwych. Po trzecie, prosty, czytelny i powtarzalny układ wszystkich rozdziałów ułatwiający zapamiętywanie i przypominanie istotnych informacji. Polecam bardzo”.

Książka wydano we współpracy z firmą Elekta, dostawcą najnowocześniejszego, najbardziej zaawansowanego sprzętu do radioterapii na świecie.

« wróć do listy komunikatów prasowych