Biuro prasowe

Konkurs studencki na najlepszą pracę magisterską z zastosowaniem miedzi rozstrzygnięty

14.11.2017

Magdalena Tomzik ciekawym projektem centrum rzemieślniczego w parku przemysłowym w Częstochowie wygrała konkurs dla studentów zorganizowany przez  Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej i Europejski Instytut Miedzi. Zdolne architektki zdominowały podium i podzielą się nagrodami o łącznej wartości 5 tys. złotych.

Konkurs „Najlepsza praca magisterska z zastosowaniem miedzi lub jej stopów” skierowano do studentów ostatniego roku studiów wrocławskiego wydziału architektury. Można było zgłaszać do niego projekty obiektów, w których możliwe byłoby zastosowanie tego wyjątkowego i bardzo plastycznego metalu, bądź jego stopów – np. na elewacjach, dachach czy w formie różnych architektonicznych detali.

- Zależało nam, aby przypominać i podkreślać niezwykłą urodę miedzi i jej wszechstronne zastosowania, to przecież materiał ceniony w architekturze od stuleci  - mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. – Cieszy fakt, że we wszystkich wyróżnionych projektach jest ona wykorzystana z niezwykłą pomysłowością, ale jednocześnie z dojrzałością i szacunkiem.

Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

  • 1. nagroda - dla Magdaleny Tomzik za pracę „Sztuka z fabryki, centrum rzemieślnicze w parku przemysłowym w Częstochowie”

Jury konkursowe w podsumowaniu podkreślało, że „to udana próba zastosowania miedzi w budynku przemysłowym. Miedź została użyta bezpretensjonalnie, adekwatnie do sytuacji, np. poprzez zastosowanie transparentnych elementów z miedzi pozwalających na otwarcie wnętrz na otoczenie. Proste rozwiązania architektoniczne są możliwe do realizacji. Projekt jest ważny lokalnie i regionalnie. Na podkreślenie zasługuje spójność i konsekwencja całości.”

 

 

  • 2. nagroda - dla Natalii Kapek za pracę „Wielofunkcyjny zespół usługowy Poznań – Stawna”

W uzasadnieniu czytamy, że ta praca to „prawidłowa i powściągliwa próba zastosowania miedzi w obiekcie centrotwórczym w kontekście staromiejskiej zabudowy. Praca zaprezentowana jest w sposób atrakcyjny wizualnie i charakteryzuje się dojrzałym warsztatem projektowym”.

 

  • dwa równorzędne wyróżnienia - dla Anny Stęplewskiej za pracę „Ośrodek Apiterapii w Przemkowie” oraz Magdaleny Zielińskiej za pracę „Elewator Wrocławski Kompleks Muzyczny”

W pierwszym przypadku komisja konkursowa oceniła pracę jako „udaną próbę podjęcia ciekawego i ekologicznie ważnego tematu z wykorzystaniem miedzi. Adekwatnie do przyjętej koncepcji zastosowany materiał oraz delikatna struktura detalu w kolorze w formie plastra miodu. Wnętrze jest konsekwencją rozwiązania elewacji”. Natomiast o drugim jurorzy napisali w uzasadnieniu tak: „Powściągliwa forma poprawnie wpisana w kontekst. Zastosowanie elewacji z użyciem miedzi podkreśla publiczny charakter budynku i na zasadzie kontrastu tworzy prawidłowe relacje z otoczeniem”.

 

Projekt Anny Stęplewskiej

       

 Projekt Magdaleny Zielińskiej

 Dla nagrodzonych projektów przewidziano nagrody pieniężne – łączna ich pula to 5000 zł. Dodatkowo autorki zwycięskich prac otrzymają okolicznościowe statuetki.

« wróć do listy komunikatów prasowych