Biuro prasowe

Kościół garnizonowy św. Elżbiety w miniaturze dla niewidomych

31.3.2011

Wymagała wyjątkowo dużo przygotowań, dokładnej analizy i jeszcze misterniejszego niż zwykle wykonania, ale już od dziś można ją oglądać i dotykać – miniatura gotyckiego kościoła p.w. św. Elżbiety została uroczyście odsłonięta na placu przed świątynią. To już drugi model cennego architektonicznego obiektu, przygotowany dzięki zaangażowaniu firmy ING Real Estate Development w kampanię „Zobaczyć przez dotyk – Wrocław w miniaturze”.

Dzisiejsze odsłonięcie miniatury wrocławskiego kościoła garnizonowego jest kontynuacją społecznej kampanii realizowanej przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych z partnerem, którym jest ING Real Estate Development – deweloper wrocławskiego apartamentowca THESPIAN. Jej celem jest  zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności i umożliwienie osobom niewidomym, niedowidzącym oraz niepełnosprawnym ruchowo poznawania świata i pereł architektury poprzez dotyk.

Drugą odsłonę kampanii, rozpoczętą w grudniu 2010 roku, zainicjowało udostępnienie w przestrzeni miejskiej modelu klasycystycznej Opery Wrocławskiej, a także uruchomienie strony www.dotknijwroclawia.pl – specjalnej witryny o atrakcjach Wrocławia, przystosowanej dla osób niewidomych i niedowidzących.

- Zgodnie z naszymi obietnicami wiosną oddajemy kolejną miniaturę. Tym razem jest to gotycka świątynia, która stanowi dla Wrocławia obiekt niezwykle cenny nie tylko historycznie, ale również architektonicznie – mówi Piotr Wodzyński, prezes ING Real Esteta Development. – Cieszę się bardzo, że osoby niewidome będą mogły w pełni poznać piękno tej budowli, że możemy choć trochę przybliżyć im najwspanialsze zabytki i wyjątkowe dzieła rąk ludzkich. Za każdym razem, kiedy odsłaniamy miniaturę, czuję się dumny, że nasza firma wspiera tak ważny społecznie projekt.

Z troską o każdy detal

Tak jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszych modeli z brązu, także i teraz miniaturową wersję kościoła św. Elżbiety przygotował zespół wrocławskich artystów rzeźbiarzy „Wytwórnia” pod kierownictwem Piotra Makały. Autorem makiety jest Marcin Michalak z „Wytwórni”. Jednak tym razem wyzwanie było zdecydowanie większe i zaskoczyło samych artystów.

- Za każdym razem przygotowanie odlewu i wykonanie miniatury jest skomplikowaną pracą, poprzedzoną studiowaniem projektów i planów. Gdy zimą zaczęliśmy się szykować do tej miniatury, ku naszemu zdziwieniu okazało się, że budynek, który teoretycznie wszyscy doskonale znamy, jest o wiele bardziej złożony. Ma mnóstwo wyjątkowych detali, zewnętrzne kaplice, niezwykłą wieżę z ciekawym hełmem – opowiada Piotr Makała z pracowni rzeźbiarskiej „Wytwórnia”. – Potrzebowaliśmy o wiele więcej czasu niż zwykle, ale było warto.

Kościół garnizonowy p.w. św. Elżbiety należy do najstarszych, ale i największych świątyń Wrocławia – jego budowę zainicjowano na początku XIV w. z fundacji księcia Bolesława III. Pierwotnie należał do zakonu braci szpitalnych, zwanych krzyżowcami z czerwoną gwiazdą. Był również kościołem farnym miejskich patrycjuszy, których ambicją stało się posiadanie świątyni bogatszej od należącej do kurii katedry na Ostrowie Tumskim.

Trzecią miniaturą, która zostanie oddana w ramach współpracy ING Real Development z Wrocławskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, będzie model apartamentowca THESPIAN. Budynek powstający przy pl. Powstańców Śląskich stanowi przykład nowoczesnej architektury i współczesną wersję XIX-wiecznej kamienicy, a jego pomniejszona wersja z brązu stanie na placu na przełomie lata i jesień br.

Kampania z wyróżnieniem

Wrocławskie miniatury cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko osób ociemniałych, które właśnie dzięki takim przedsięwzięciom mogą „zobaczyć” wrocławską architekturę. Umożliwiają one bowiem turystom i mieszkańcom miasta dokładne przyjrzenie się detalom budynku, trudnym do uchwycenia z normalnej perspektywy.

Ale kampanię społeczną „Zobaczyć przez dotyk – Wrocław w miniaturze” i jej osiągnięcia w wyrównywaniu barier oraz działalności edukacyjnej doceniło tez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jest to najważniejsza w Polsce organizacja pozarządowa zajmująca się w kompleksowy sposób koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu. Wrocławska kampania została wpisana do raportu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki 2010”, który właśnie dzisiaj prezentowany jest w Warszawie. Obecność w raporcie gromadzącym najlepsze najciekawsze praktyki promujące odpowiedzialny biznes to wielkie wyróżnienie dla Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz firmy ING Real Estate Development.

- Dobrze, że projekt umożliwiający osobom niewidomym i niedowidzącym obcowanie ze światowym dziedzictwem kultury tak dynamicznie się rozwija – mówi Bogumił Maszewski, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. – Mam nadzieję, że Wrocław będzie się systematycznie wzbogacał o nowe miniatury i że do projektu, na wzór naszego obecnego partnera, włączą się kolejne firmy.

« wróć do listy komunikatów prasowych