Pozwala używać jednocześnie dwóch palników plazmowych lub skupić moc w jednym głównym palniku, aby ciąć bardzo grube blachy – do legnickiego zakładu KGHM ZANAM trafiła nowoczesna przecinarka plazmowa SPH460. Dzięki niej wzrośnie wydajność Wydziału Produkcji Konstrukcji i Urządzeń.
- Jest to sterowane numerycznie urządzenie o bardzo innowacyjnych rozwiązaniach i możliwościach przekraczających standardowe wypalarki plazmowe – podkreśla Krzysztof Król, kierownik legnickiego zakładu i główny inżynier ds. produkcji konstrukcji i urządzeń Wydziału TP. – Można je używać w niezwykle szerokim zakresie do termicznego cięcia blach, także bardzo grubych. Przecinarka, dzięki wyposażeniu w głowicę 3D, pozwala na cięcie krawędzi i ich jednoczesne fazowanie, zgodnie z zadaną geometrią. Proces ten pozwoli nie tylko na skrócenie czasu wykonywania detali fazowanych, ale przede wszystkim wpłynie na zwiększenie jakości tych powierzchni, szczególnie dla krawędzi krzywoliniowych i promieniowych.
W wydziale produkcji początkiem każdego procesu technologicznego jest wycięcie na wymiar elementów stalowych – blachy stanowią główny element konstrukcyjny produkowanych przez KGHM ZANAM maszyn. Można to robić przy użyciu nożyc gilotynowych albo wypalarek. Nożyce umożliwiają cięcie prostoliniowe do wskazanego wymiaru (kształty regularne), generując tym samym dużo odpadów blach, przetrzymywanych przy maszynie dla dalszej produkcji. Wytwarzane przez KGHM ZANAM blachy zazwyczaj nie mają kształtu prostoliniowego, a ich grubość przekracza możliwości cięcia na gilotynach, przechodzą więc przez wypalarki. Stosuje się je na początkowym etapie produkcji m.in. półfabrykatów wozowych, przenośników kruszarek, wozów transportowych Robust, ale także części dużych konstrukcji stalowych. Jednak dotychczasowe wypalarki w legnickim zakładzie nie pozwalały na wypalanie skomplikowanych kształtów wraz z fazowaniem pod zadanym kątem (w 3D), co eliminowałoby późniejszy proces obróbki ręcznej. Dzięki specjalnej głowicy plazmowej - obrotowej, sprzężonej z dedykowanym oprogramowaniem 3D, pracownicy KGHM ZANAM uzyskali praktycznie nieograniczone możliwości uzyskania faz spawalniczych na detalach, które bezpośrednio są wycinane na maszynie SHP460. A zintegrowany system programowania posiadanego parku maszynowego wypalarek, wdrożony razem z zakupem nowej maszyny, pozwala na sterowanie i racjonalne rozmieszczenie elementów wypalanych tak, aby zoptymalizować uzysk z materiału, ograniczając jednocześnie straty produkcyjne.
Zakupiona przez KGHM ZANAM nowa przecinarka plazmowa SHP460 ma sporą wielkość – jej obszar roboczy wynosi 3,5 m (z możliwością rozszerzenia o dodatkowe 2 m) na 12 m. Sercem maszyny są dwa źródła plazmowe pracujące w technologii wąskostrumieniowej o maksymalnym zakresie cięcia 38 mm dla stali węglowej oraz 25 mm dla stali aluminiowej i nierdzewnej. Pozwala to zwiększyć jej wydajność o 75 proc. w porównaniu do urządzenia jednopalnikowego. Ale to nie wszystko - niepowtarzalność tego rozwiązania polega na możliwości „spięcia” obu generatorów w jeden system generujący moc na poziomie 460 A. Wówczas zasięg cięcia jakościowego wzrasta do 55 mm dla stali węglowych, można ją więc wykorzystywać do cięcia bardzo grubych blach. Jeśli i taki zakres byłby niewystarczający, producent przecinarki – firma Ajan, jeden z największych na świecie producentów tego typu maszyn – przygotował dodatkowe dwa palniki pracujące na acetylenie i posiadające zasięg cięcia jakościowego 200 mm dla stali węglowej. Oprócz tego stół odciągowy ma zamontowanym system filtracyjny, który zapewnia skuteczne oczyszczanie powietrza z pyłów wytwarzanych podczas cięcia. Takie rozwiązanie bardzo pozytywnie wpływa na ekologię oraz komfort pracy personelu obsługującego maszynę. Te wszystkie zalety sprawiły, że nowoczesna maszyna zastąpiła w produkcji dotychczasową ciężką gilotynę.
- Nowe urządzenie, które zakupiliśmy, pozwoli nam wejść na wyższy poziom produkcji: przyspieszy prace związane z cięciem blach i pozwoli obrabiać o wiele grubsze jej arkusze. Dodatkowo poprawi się jakość gotowych elementów dzięki dużej gładkości ciętych powierzchni, a zminimalizujemy straty materiałowe. W efekcie będziemy mogli zwiększyć przychody spółki - mówi Bohdan Pecuszok, prezes KGHM ZANAM.
KGHM ZANAM cały czas rozwija legnicki oddział, prowadząc tutaj duże inwestycje i konieczne modernizacje. W 2016 roku w Legnicy uruchomiono tokarkę numeryczną CNC 6000, kupiono nowoczesne półautomaty spawalnicze i przeprowadzono kapitalny remont innych maszyn. W tym samym roku rozpoczęła działalność nowa malarnia umożliwiająca wykonywanie powłok malarskich elementów wielkogabarytowych w najwyższej klasie wymagań. To właśnie tu przeprowadzono mycie i malowanie konstrukcji hali turbozespołu o łącznej wadze 55 ton, przeznaczonego do modernizowanej Huty Miedzi Głogów. Niedawno spółka przeniosła do Legnicy montaż wozów transportowych typu Robust.

