Biuro prasowe

Miedź Cu+ dla Przylądka Nadziei

29.7.2016

Sprzęt medyczny z elementami wykonanymi z miedzi przeciwdrobnoustrojowej Cu+ wzbogacił właśnie wyposażenie wrocławskiego Przylądka Nadziei. Sprzęt przekazany przez Europejski Instytut Miedzi pozwoli jeszcze staranniej dbać o higienę i zapobiegać rozprzestrzenianiu się groźnych mikroorganizmów wśród personelu, a przede wszystkim pacjentów dziecięcego centrum onkologicznego.

- Cieszymy się, że możemy wesprzeć Fundację i Przylądek Nadziei sprzętem medycznym, który jest nie tylko funkcjonalny i przydatny, ale dodatkowo pomaga dbać o zachowanie najwyższych standardów higienicznych – mówił Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi, podczas przekazania dodatkowego wyposażenia centrum onkologicznego. – Przylądek Nadziei jako nowoczesny ośrodek onkologii dziecięcej i wiodący ośrodek przeszczepowy w Polsce zasługuje na to, by trafiały do niego najnowsze technologie, pozwalające chronić zdrowie i życie małych pacjentów.

Wśród przedmiotów o łącznej wartości 20 tys. złotych, przekazanych dzisiaj przez Europejski Instytut Miedzi na rzecz Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, jest 15 jezdnych wieszaków teleskopowych (służących pacjentom do przemieszczania się w sytuacji, gdy muszą mieć stale podawane płyny), 10 stetoskopów lekarskich oraz 5 półek medycznych, na które podczas zabiegu personel odkłada potrzebne sprzęty i akcesoria. Większość przekazywanych sprzętów to produkty polskiej firmy INMED Karczewscy. Wszystkie te przedmioty wyposażone są w elementy dotykowe ze stopów miedzi o udowodnionym działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Takie powierzchnie dotykowe doskonale uzupełniają standardowe środki kontroli zakażeń stosowane w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia.

W jaki sposób miedź przyczynia się do ochrony zdrowia? Posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że ze swojej powierzchni skutecznie usuwa bakterie, wirusy i grzyby, chroniąc nas w ten sposób przed chorobami zakaźnymi (80 proc. chorób zakaźnych jest przenoszonych przez dotyk). Zabija bakterie 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy rutynowym czyszczeniem i dezynfekcją. Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty, pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji. Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, w tym m.in. mosiądze i brązy, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie „Miedzią Przeciwdrobnoustrojową” (ang. Antimicrobial Copper), których znakiem rozpoznawczym jest symbol Cu+. W badaniach klinicznych na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stwierdzono o ponad 80% mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych. Miedź i jej stopy łatwo poddają się obróbce i można z nich stworzyć trwałe produkty, odpowiednie do eksploatacji zwłaszcza w środowisku medycznym.

- Zakażenia są bardzo poważnym problemem w przypadku pacjentów onkologicznych, poddawanych leczeniu chemio- i radioterapią, o dużo słabszej odporności. W przypadku małych pacjentów Przylądka jakiekolwiek zakażenie w trakcie terapii to ryzyko groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Dlatego każdy sposób profilaktyki i ograniczania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów jest dla nas ważny. Dziękuję Europejskiemu Instytutowi Miedzi. Jestem przekonana, że przekazany sprzęt będzie dobrze służył pacjentom naszego szpitala – podkreśla  Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.

Powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej są już stosowane na lotniskach, dworcach kolejowych i w placówkach ochrony zdrowia na całym świecie. Pozwalają redukować rozprzestrzenianie się chorobotwórczych drobnoustrojów, wspierając kluczowe metody profilaktyki zakażeń, takie jak właściwa higiena rąk oraz regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni. W Polsce najbardziej kompleksowo wyposażony w elementy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (tj. klamki, poręcze łóżek, pochwyty łazienkowe, stojaki do kroplówek, wózki do transportu, poręcze czy łączniki i gniazda elektryczne) jest Oddział Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Miedziane elementy trafiły także na Oddziały Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w szpitalu MCZ w Lubinie.

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Alicji Chybickiej jest wiodącym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Przeprowadza się tu ponad połowę wszystkich operacji transplantacji szpiku wykonywanych na terenie kraju. Rocznie pod opieką kliniki przebywa ponad dwa tysiące małych pacjentów. Przylądek Nadziei to nowa siedziba kliniki, będąca częścią Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

« wróć do listy komunikatów prasowych