Biuro prasowe

Miedź - rozsądny wybór

17.10.2016

Miedź czy aluminium? Dyskusja o tym, który z materiałów stosowanych w kablach czy instalacjach elektrycznych daje użytkownikowi więcej korzyści, trwa od dawna. Europejski Instytut Miedzi zebrał kluczowe dane i przedstawił je w postaci infografik – czytelnych informatorów.

W dzisiejszych czasach niepodzielnie królują dwa hasła: wygoda i jak najmniejszy koszt. Konsumenci chętniej wybierają produkty, których podstawowym atutem jest niższa cena. Zdecydowanie rzadziej biorą pod uwagę mniej „sugestywne” argumenty (jakość, trwałość, łatwość użytkowania, możliwość recyklingu) czy po prostu koszt całego cyklu życia danej rzeczy. Tymczasem ich uwzględnienie przekłada się na to, ile użytkownicy ostatecznie wydadzą pieniędzy i czy będą z danego przedmiotu lub rozwiązania zadowoleni. Przekłada się również na ich bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Wystarczy porównać dane odnośnie stosowania miedzi lub aluminium w znaczących elementach życia codziennego: kablach elektroenergetycznych czy instalacjach elektrycznych w budynkach. W każdym z zestawień miedź wygrywa z aluminium w istotnych punktach, choć aluminium mocno konkuruje ceną.

Kluczowe zalety miedzi w porównaniu z  aluminium:

  • wysoka efektywność energetyczna – mniejsze straty energii przekładające się na oszczędności;
  • bezpieczeństwo i niezawodność – przewodność cieplna miedzi jest o ok. 60 proc. większa niż aluminium, co obniża szkodliwe miejscowe przyrosty temperatury np. na zaciskach instalacji elektrycznych;
  • trwałość – miedź jest twardsza, silniejsza, bardziej ciągliwa, mniej się rozszerza i nie płynie na połączeniach;
  • gwarancja różnorodności i mobilności – miedziane żyły wielodrutowe są dostępne w bardzo małych przekrojach (do 0,5 mm²), natomiast aluminiowe odpowiedniki – dopiero od 10 mm² wzwyż. Dzięki temu miedziane kable są bardziej odpowiednie dla zastosowań wymagających mobilności;
  • możliwość całkowitego recyklingu – miedź nadaje się do ponownego przetworzenia, co pozwala realizować wytyczne UE w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami.

Szczegółowe porównanie parametrów miedzi oraz aluminium w kluczowych zastosowaniach przedstawiają załączone infografiki.

Miedź vs aluminium - instalacje Miedź vs aluminium - kable
« wróć do listy komunikatów prasowych