Biuro prasowe

Miedź w nowej, zaskakującej odsłonie

26.6.2017

Zabawki i materiały edukacyjne wykorzystujące właściwości przeciwdrobnoustrojowe miedzi, praktyczne i eleganckie ogrzewacze, podstawki czy pałeczki do sushi, a także niezwykłe obiekty używające miedzi jako komentarza do naszego codziennego życia – takie projekty zwyciężyły w najnowszej edycji międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”.

Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi przedstawiają wyniki szóstej edycji międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”. Zainicjowany w roku 2007, ma on na celu motywowanie projektantów i studentów do eksperymentowania w dziedzinie estetycznych i użytkowych zastosowań miedzi i jej stopów. Mogą w nim uczestniczyć profesjonaliści i architekci poniżej 40 roku życia oraz studenci kształcący się na kursach wzornictwa i architektury.

Napłynęło ponad 300 zgłoszeń z całej Unii Europejskiej, ale również z takich państw jak Rosja czy Japonia. Projekty oceniało jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład weszli: architekt Philippe Bestenheider, architekt i projektant Diego Grandi oraz architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli. Najważniejszym kryterium oceny było skuteczne eksperymentowanie z nowym zastosowaniem „starożytnego” (ale wciąż jak najbardziej rzeczywistego) materiału. Zwycięskie prace wyróżniały się umiejętnością dodawania nowych znaczeń i zastosowań dla miedzi, eksploatując jej właściwości chemiczne oraz przewodność elektryczną, plastyczność pozwalającą wykonywać pełne wyrazu kształty i konstrukcje oraz jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe, cenne szczególnie w przedmiotach o ważnym społecznym znaczeniu. Miedź to również idealny surowiec do zastosowań na polu ekorozwoju i oszczędności energii dzięki możliwości jej powtórnego wykorzystania (recyklingu).

Oprócz indywidualnych nagród dla uczestników organizatorzy przewidzieli również wyróżnienie – specjalną plakietkę – dla tej uczelni, której studenci przedstawili najbardziej spójny i klarowny zestaw projektów interpretujących właściwości miedzi i jej stopów.

Nowością w tegorocznej edycji konkursu była specjalna pozakonkursowa sekcja mająca na celu ukazanie kreatywności siedmiu spośród najciekawszych włoskich projektantów oraz studiów projektowych. Przygotowali oni własne projekty na całkowicie nowe (i jednocześnie użytkowe) przedmioty z miedzi. Gotowe prototypy można było oglądać podczas ceremonii ogłoszenia wyników konkursu „Copper and the Home 2017”, która odbyła się 30 maja br. w sali wystawowej Salvioni Milano Durini. Misją wszystkich tych inicjatyw było zwrócenie uwagi na miedź i jej stopy jako cenne i eklektyczne w zastosowaniach materiały, które inspirują kreatywność projektantów i oferują szeroki zakres zastosowań.

 

Poniżej prezentujemy nagrodzone i wyróżnione projekty szóstej edycji konkursu „Copper and the Home”:

KATEGORIA: PROJEKTANCI I ARCHITEKCI

Pierwsze miejsce: Fabrizio Bendazzoli (Włochy)

Projekt: „CuToys

Jury jednogłośnie wybrało miedziane zabawki CuToys, doceniając wartościowy projekt, który za punkt wyjścia wziął niedocenianą w świecie designu kategorię zabawek dla maluchów we wczesnym dzieciństwie. Wykorzystując właściwości przeciwdrobnoustrojowe miedzi (wycinane laserowo miedziane plakietki montowane na klasycznych drewnianych kształtach samochodu, łódki czy samolotu), projekt przekształca zabawkę w przedmiot, który może być przechowywany do momentu, aż zakończy się jego specyficzne zastosowanie.

Drugie miejsce: Sofie Christina di Bartolomeo i Maria Chiara Polverini (Włochy)

Projekt: „Ramen

Uzyskana dzięki zamontowaniu miedzianych czubków przemiana pałeczek do jedzenia w cenny i wartościowy przedmiot, niemal w dzieło sztuki. Nie tylko nobilituje zwykłą, stosowaną w milionach sztuk rzecz codziennego użytku, ale jednocześnie zaprasza nas do jej zachowania – zamiast wyrzucać pałeczki po ich wykorzystaniu, co ma niekorzystne konsekwencje dla środowiska naturalnego.

 

Wyróżnienia:

Projektant: Prisca Renoux (Francja)

Projekt: „Heatit"

Element ogrzewania podłączany do gniazdka elektrycznego, łatwy do przenoszenia oraz – nawiązując do estetyki skandynawskiej – będący przedmiotem bardzo dekoracyjnym.

 

Projektanci: Mauro Bergamaschi oraz Matteo Briccola (Włochy)

Projekt: „Spaghetto"

Podstawka odporna na wysoką temperaturę, zaprojektowana z prostotą charakterystyczną dla anonimowych przedmiotów, a jednocześnie z elegancją bliską niektórym instrumentom muzycznym.


KATEGORIA: STUDENCI

Pierwsze miejsce: Cyprien de Hautecloque i Laura Thulièvre (studenci francuskiej École Nationale Supérieure des Arts Appliqués et des Métiers d'Art (ENSAAMA) w Paryżu)

Projekt: „Sentoba

Jury jednogłośnie wybrało „Sentobę”, program zabaw edukacyjnych, który – przywołując właściwości przeciwbakteryjne miedzi – służy rozwijaniu zdolności poznawczych dzieci w okresie przedszkolnym. Projekt stymulujący zmysł dotyku jest interesujący zwłaszcza ze względu na propozycję specjalnych miedzianych „kafelków”, których zróżnicowaną powierzchnię odczuwają chodzące po nich na boso dzieci.

 

Wyróżnienia:

 

Eve Garandeau (studentka L'École de design Nantes Atlantique, Francja)

Projekt: "Memori"

Wyróżnienie za propozycję nietypowego „małego ołtarza” pamięci, stworzonego z miedzianej rzeźbiarskiej formy, na której można zawieszać refleksje i wspomnienia o zmarłej osobie.

 

Lina Venström Rex (studentka Istituto Europeo di Design w Rzymie, Szwecja / Włochy)

Projekt: "Miseria e Nobiltà"

Wyróżnienie za ironię, z którą w tych ozdobnych tabliczkach przywoływane są sylwetki pojemników na płyny i żywność – przedmiotów powszechnych w gospodarstwie domowym i codziennym życiu, a przez to przeznaczonych do wyrzucenia. Tutaj wykorzystano je, aby stworzyć trwałe i ikoniczne obiekty.


Specjalna plakietka dla uczelni powędrowała do paryskiej École Nationale Supérieure des Arts Appliqués et des Métiers d'Art (ENSAAMA). Jury przyznało ją za jakość zgłoszonych projektów, prezentowanych w charakterystyczny i profesjonalny sposób przez jej studentów, którzy z powodzeniem zrozumieli wartości istotne dla konkursowej rywalizacji.

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz
« wróć do listy komunikatów prasowych