Biuro prasowe

Najlepszy autobus miejski z poręczami z Cu+

21.9.2016

Elektryczny Solaris Urbino wybrany najlepszym autobusem miejskim roku 2017. To pierwszy taki tytuł dla polskiego producenta. Atutem Solarisa - oprócz najnowszych rozwiązań technologicznych i komfortu jazdy - jest też zastosowanie poręczy ze specjalnego stopu miedzi o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. W ten sposób do  walorów proekologicznych dochodzi również dbałość o pasażerów i ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń.

Tegoroczny konkurs o tytuł najlepszego autobusu roku odbywał się od 30 maja do 3 czerwca w Brukseli. Do rywalizacji przystąpiło pięć pojazdów marek: Ebusco, Irizar, Van Hool, Solaris (autobusy elektryczne) oraz Mercedes (pojazd napędzany gazem ziemnym). Wszystkie oceniane były przez członków jury z aż 20 państw. Podczas kilkudniowych testów rygorystycznej ocenie podlegały zarówno cechy mierzalne, takie jak: przyspieszenie, droga hamowania, poziom drgań i hałasu, ale także subiektywne odczucia jurorów z jazdy. Wyniki ogłoszono pod koniec sierpnia, a 21 września podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze odbędzie się uroczyste wręczenie statuetki „Bus of the Year”.

Zwycięski nowy Solaris Urbino 12 electric został wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh. W autobusie zamontowano dwa systemy ładowania: z wykorzystaniem pantografu, np. w trakcie postoju na przystankach, lub poprzez złącze typu plug-in z ładowarki znajdującej się na terenie zajezdni autobusowej. Dzięki temu zasięg elektrycznego Urbino jest w praktyce nieograniczony. Jednak nie tylko to wyróżnia polskiego producenta. Ważnym elementem wyposażenia autobusu są poręcze (także przy nowoczesnych siedzeniach) wykonane ze specjalnego stopu miedzi. Lekkie, odporne na korozję i patynowanie, dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym miedzi pozwalają na ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń. W ten sposób powierzchnie dotykowe, z którymi w transporcie publicznym stykają się setki tysięcy pasażerów, zyskały właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Poręcze dostarczyła polska firma STER posiadająca certyfikat Cu+ potwierdzający własności przeciwdrobnoustrojowe materiału, z którego zostały one wykonane.

Ta prestiżowa nagroda jest wynikiem wspaniałej pracy zespołowej wszystkich pracowników naszej firmy, ale także naszych dostawców oraz partnerów, z którymi rozwijamy nasze produkty - podkreśla prezes Solarisa dr Andreas Strecker.

Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty (MRSA), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji. Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, np. mosiądze i brązy, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie „Miedzią Przeciwdrobnoustrojową” (oznaczone znakiem Cu+). W badaniach klinicznych na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stwierdzono o ponad 80 proc. mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych.

- Walory przeciwdrobnoustrojowe miedzi doceniane są coraz powszechniej na całym świecie. Powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi Cu+ znajdziemy już nie tylko w szpitalach, ale również na dworcach kolejowych czy lotniskach – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. – Zastosowanie ich w komunikacji miejskiej jest naturalną koleją rzeczy, a wyróżnienie dla autobusu Solaris daje nadzieję na wdrożenie tych wartościowych rozwiązań na szerszą skalę.

 „Bus of The Year” to organizowany nieprzerwanie od 1989 roku konkurs na najlepszy autobus miejski. Pojazd, który wygrywa, otrzymuje tytuł najlepszego autobusu na kolejny rok, w przypadku bieżącej edycji – na rok 2017. Organizatorem przedsięwzięcia jest ACE (Association of Commercial Vehicle Editors), czyli Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych, w tym autobusów. Konkurs organizowany jest co dwa lata.

« wróć do listy komunikatów prasowych