Biuro prasowe

Nominacja do TYTANA dla PeBeKi

25.5.2009

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA otrzymało nominację do prestiżowej nagrody TYTANY 2009, przyznawanej przez redakcję magazynu „Geoinżynieria drogi mosty tunele”. Niezależne jury nominowało lubińską spółkę w kategorii „Budownictwo mostowe” za prace wykonane w obrębie Ronda Mogilskiego w Krakowie: budowę mostów i pieszych przejść podziemnych.

W latach 2006 – 2008 konsorcjum projektowe Budimex Dromex S.A. i PeBeKa S.A. realizowało projekt budowy infrastruktury szybkiego tramwaju miejskiego w obrębie Ronda Mogilskiego, jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Krakowie. Lubińska spółka wykonała w tym miejscu tunel tramwajowy o długości 170 metrów i średnicy 46 metrów kwadratowych. Konsorcjum zbudowało także dwa wiadukty i pięć przejść podziemnych dla pieszych.

W ramach wspólnego projektu spółka PeBeKa ustawiła również pale wielkośrednicowe o łącznej długości 280 metrów i średnicy 1,5 metra jako podpory wiaduktu oraz cztery pale o średnicy 1,2 metra stanowiące element konstrukcji przejścia podziemnego. Wytrzymałość wszystkich pali fundamentowych została sprawdzona metodą dynamiczną, przy pomocy opuszczanego na pal ciężkiego wbijaka i aparatury rejestrującej rozchodzenie się sił w konstrukcji. Testy nośności potwierdziły najwyższą jakość wykonanych przez PeBeKę prac. Doceniło je także jury nagrody TYTANY 2009, przyznając lubińskiej spółce nominację do tegorocznej edycji tego prestiżowego wyróżnienia w kategorii „Budownictwa mostowego”.

- Przy przebudowie Ronda Mogilskiego korzystaliśmy z wcześniejszych doświadczeń zebranych w trakcie realizacji projektów w Zagłębiu Miedziowym - mówi Ryszard Janeczek, prezes spółki PeBeKa S.A. - Budowa tuneli tramwajowych, podziemnych przejść dla pieszych i innych obiektów użyteczności publicznej jest dla nas tak samo ważnym wyzwaniem jak drążenie i zabezpieczanie kopalnianych chodników. Nasza inwestycja nie po raz pierwszy znalazła uznanie ekspertów. W kwietniu br. za wybudowanie stacji warszawskiego metra w Młocinach otrzymaliśmy prestiżową nagrodę od firmy Bosch-Elektronarzędzia - Złote Wiertło.

Nominacje do nagrody w każdej kategorii przyznaje niezależna komisja konkursowa, w której skład wchodzą specjaliści – naukowcy, praktycy i przedstawiciele stowarzyszeń branżowych – oraz redakcja kwartalnika „Geoinżynieria drogi mosty tunele”. Następnie spośród nominowanych spółek jurorzy wybierają  laureatów nagrody. Lista firm uhonorowanych w tegorocznej edycji TYTANÓW zostanie ogłoszona 17 czerwca 2009 r. podczas uroczystej gali w trakcie VII Międzynarodowej Konferencji Inżynieria 2009.

« wróć do listy komunikatów prasowych