Biuro prasowe

Nowoczesny hotel i biura w sercu Wrocławia

5.6.2013

Kompleks biurowo-hotelowo-usługowy o powierzchni użytkowej ponad 25 tys. m kw. powstaje w miejscu starego dworca autobusowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP. Efektem inwestycji firmy Wisher Enterprise będzie też nowy plac z przeniesionym i odrestaurowanym starym słupem ogłoszeniowym na rogu ulic Małachowskiego i Dworcowej oraz usprawnienie rozwiązań drogowych w tym rejonie.

Blisko 20 lat plac naprzeciw Dworca Głównego PKP czekał na swoją drugą szansę. W  1994 roku przeniesiono stamtąd dworzec PKS, a teren w samym centrum stolicy Dolnego Śląska pozostawał do niedawna niezagospodarowany. Miał tu powstać obiekt hotelowo-usługowy, a wcześniejszy właściciel terenu uzyskał pozwolenie na budowę 14-piętrowego biurowca. Jednak dopiero obecny inwestor – firma Wisher Enterprise Sp. z o.o.- rozpoczął z powodzeniem realizację planowanej od tak dawna inwestycji. Budynek wznoszony jest według zmienionego projektu, autorstwa architektów z Maćków Pracowni Projektowej. Całe przedsięwzięcie, dostosowane do potrzeb przyszłych użytkowników, ma  też na celu podniesienie standardu życia okolicznych mieszkańców i nawiązanie do historii Wrocławia.

- Przez wiele lat to miejsce zarośnięte krzakami w samym centrum Wrocławia nie świadczyło dobrze o mieście, zwłaszcza w oczach turystów i gości korzystających z Dworca Głównego. Dla mieszkańców okolicznych kamienic też nie było powodem do zadowolenia. A przecież ten teren zasługuje na wysokiej jakości rozwiązania architektoniczne  – podkreśla Zbigniew Maćków, główny projektant Maćków Pracowni Projektowej. – Dzięki tej inwestycji zyskają wszyscy. Poprawi się bezpieczeństwo i standard dzielnicy,  wzrośnie wartość tutejszych nieruchomości, cała okolica Przedmieścia Oławskiego  zyska na nowej ofercie handlowej i usługowej.

Prostota fasady i geometria brył

Powstający obiekt zaprojektowano jako budynek o wysokim standardzie. Składać się będzie z dwóch segmentów: części wysokiej (54,65 metra) z 14 kondygnacjami użytkowymi mieszczącymi biura, oraz niższej, sześciokondygnacyjnej, z usługami i handlem, a także hotelem i centrum konferencyjnym. Dwupoziomowy parking na 184 miejsca znajdować się będzie w podziemiach obiektu, a wjazd i wyjazd zlokalizowane zostaną od strony ulicy Plac Konstytucji 3 Maja.

Budynek został podzielony na horyzontalne bryły, których krawędzie rozmijają się ze sobą, tworząc szczególną grę światła i cienia pomiędzy różnymi poziomami obiektu. Wyższa część budynku skonstruowana została z trzech poprzesuwanych względem siebie „pudełek”, stykających się ze sobą w jednym z narożników. Ten przemyślany zabieg, mający na celu urozmaicenie i wprowadzenie dynamiki w dominującej nad okolicą bryle, poprawia także warunki oświetleniowe okolicznych mieszkań oraz nadaje budynkowi charakterystyczny kształt przypominający klasyczne pudełko na przybory do szycia. Aby podkreślić podstawową myśl architektoniczną oraz nadać bryle smukłości, budynek został ubrany w prostą i elegancką szklaną fasadę podzieloną kontrastującymi pionowymi profilami, których rozstaw został podyktowany wymogami funkcjonalnymi wnętrza.

Prostota fasady i geometria brył mają za zadanie podnieść rangę miejsca poprzez nadanie mu klasycznego i ponadczasowego charakteru.

Niższe kondygnacje – handel i usługi, wyższe - biura

Projekt przewiduje uruchomienie nowoczesnego trzygwiazdkowego hotelu. Zgodnie z zawartą umową franczyzy obiekt będzie działał pod marką ibis Styles i dołączy do Grupy Hotelowej Orbis w III kwartale 2014 roku. Na poziomie parteru oraz +1 znajdzie się publiczna część hotelowa, natomiast na wyższych piętrach do dyspozycji gości będą 133 pokoje. Na parterze działać będzie także restauracja o powierzchni ponad 330 m kw., a na piętrze – centrum konferencyjne, składające się z jednej dużej sali, którą można podzielić na trzy mniejsze, oraz siedmiu sal o mniejszym metrażu. Dzięki wewnętrznemu atrium pomieszczenia i korytarze wewnętrzne zyskają dodatkowe doświetlenie, a trójkątny dziedziniec zostanie udekorowany roślinnością rozwieszoną na linach.  

Niższa część budynku to również lokale handlowe i usługowe (na poziomach od -1 do 0), z oferty których korzystać będą nie tylko hotelowi goście czy pracownicy tutejszych biur, ale także mieszkańcy Wrocławia. Wśród planowanych branży nie zabraknie m.in. delikatesów.

Ważnym elementem kompleksu będzie nowoczesna, w pełni funkcjonalna i elastyczna (ze względu na możliwość aranżacji) przestrzeń biurowa. Rozplanowana została na dwunastu kondygnacjach obiektu, w części niższej oraz wysokiej, o łącznej powierzchni ponad 7 tys. m kw. Przyszli najemcy mogą liczyć na staranne rozplanowanie pomieszczeń, dużą ilość naturalnego światła oraz piękną panoramę Wrocławia rozciągającą się z wyższych pięter.  Niewątpliwie atutem jest też lokalizacja – blisko obu dworców (PKP i PKS) i Starego Miasta, z dogodnym dojazdem zarówno do autostrady A4, jak i międzynarodowego portu lotniczego.

Nowa jakość miejskiej przestrzeni

Wartością dodaną dla mieszkańców tej okolicy będzie nie tylko większe bezpieczeństwo i dostępność oferty usługowo-handlowej, ale przede wszystkim podniesienie estetycznych walorów tego kwartału. Mając na celu nawiązanie do dawnej, historycznej tkanki miejskiej architekci zaprojektowali obszerny trójkątny plac na rogu ulic Małachowskiego i Dworcowej.

- Przed wojną był tu zieleniec z fontanną otoczony czynszowymi kamienicami. Dzięki inwestorowi przy nowym budynku powstanie otwarta dla wszystkich przestrzeń z małą architekturą oraz drzewami i krzewami. Będzie przedłużeniem pięknie odrestaurowanego placu przed Dworcem Głównym PKP. A swoistą wisienką na torcie stanie się odnowiony zabytkowy słup ogłoszeniowy, który zostanie umieszczony na rogu nowego placu. To jeden z dwóch egzemplarzy, który zachował się we Wrocławiu,  dzięki inwestorowi będzie pamiątką i symbolem tego miejsca – mówi Zbigniew Maćków.

Jednocześnie inwestor za zgodą gminy Wrocław zadba także o usprawnienie komunikacji wokół inwestycji. Projekt zakłada modernizację przestrzeni publicznej otaczającej działkę, obejmującą remont okalających dróg w obrębie chodników, zmiany w organizacji ruchu samochodowego oraz korektę sygnalizacji świetlnej na sąsiadujących skrzyżowaniach.  

Konkurs na nazwę kompleksu

Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny nie ma jeszcze ostatecznej nazwy. Inwestor planuje rozpisać w tym celu konkurs wśród mieszkańców Wrocławia. Zwycięska propozycja odzwierciedlać powinna charakter obiektu i stać się wyrazistym wyznacznikiem budynku zarówno na rynku lokalnym, jak i światowym.

Inwestycja realizowana jest przez Wisher Enterprise Sp. z o.o., firmę reprezentowaną przez inwestora zastępczego: Biuro Obsługi Inwestycji Budowlanych „ALWAR”.  Projekt architektoniczny opracowała Maćków Pracownia Projektowa. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Karmar S.A., która na zlecenie inwestora wykonała fundamenty i wyprowadziła szkielet budynku do poziomu zerowego, a następnie wygrała przetarg na realizację dalszej części budowy.

Zakończenie inwestycji planowane jest na III kwartał 2014 roku. Jej koszt wyniesie 113 ml zł.

 

Wielofunkcyjny kompleks biurowo-hotelowo-usługowy przy ul. Plac  Konstytucji 3 Maja - najważniejsze dane o inwestycji:

Inwestor

Wisher Enterprise Sp. z o.o.

Inwestor zastępczy

Biuro Obsługi Inwestycji Budowlanych „ALWAR”

Autor projektu

Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.

Generalny wykonawca

Karmar S.A.

Komercjalizacja nieruchomości

Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.

Planowany termin zakończenia budowy

III kwartał 2014 r.

Wysokość budynku

część wysoka 54,65 m (część średniowysoka 24,8 m)

Koszt inwestycji

113 mln zł

Ilość kondygnacji

14 kondygnacji użytkowych w części wysokiej (6 kondygnacji w części średniowysokiej) oraz 2 kondygnacje podziemne (parking)

Całkowita powierzchnia budynku

30 tys. 516 m kw.

Powierzchnia użytkowa budynku

25 tys. 028 m kw., w tym:

- powierzchnia najmu: ok. 16 tys. 222 tys. m kw.

- powierzchnie pomocnicze budynku: ok. 8 tys. 806 m kw.

Hotel

powierzchnia prawie 4 tys. 768 m kw., 133 pokoje dwuosobowe z możliwością dostawki, restauracja o powierzchni ponad 330 m kw.

Powierzchnie biurowe

7 tys. 273 m kw. na piętrach od 2 do 13 oraz sale konferencyjne o powierzchni ponad 1 tys. 626 m kw.

Handel

możliwość wynajmu lokali na powierzchni prawie 2 tys. 100 m kw.

Parking

dwukondygnacyjny, podziemny, 184 miejsca parkingowe

 

Wisher Enterprise sp. z o.o.

Firma z siedzibą główną w Kijowie, prowadzi inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej w tym na Ukrainie, Litwie, Łotwie, Estonii i w Polsce. Inwestor wybudował i jest operatorem hotelu, centrum handlowego oraz centrum rozrywki i aquaparku w Kijowie. W Polsce prowadzi obecnie dwie inwestycje, w Warszawie wynajem apartamentów oraz we Wrocławiu budowę wielofunkcyjnego kompleksu biurowo-hotelowo-usługowego przy ul. Plac Konstytucji 3 Maja.

Inwestorem zastępczym inwestycji jest wrocławska firma Biuro Obsługi Inwestycji Budowlanych „ALWAR”. Więcej informacji: www.alwar.pl

Wizualizacja kompleksu hotelowo-biurowego (1) Wizualizacja kompleksu hotelowo-biurowego (2) Wizualizacja kompleksu hotelowo-biurowego (3) Wizualizacja kompleksu hotelowo-biurowego (4) Wizualizacja kompleksu hotelowo-biurowego (5)
« wróć do listy komunikatów prasowych