Biuro prasowe

PeBeKa buduje nowy szyb w Zagłębiu Miedziowym

27.1.2010

W jubileuszowym, pięćdziesiątym roku funkcjonowania, lubińska PeBeKa rozpocznie budowę kolejnej strategicznej inwestycji dla KGHM Polska Miedź. Ruszyły już prace związane z powstaniem trzydziestego pierwszego szybu w Zagłębiu Miedziowym. Wyznaczony został teren budowy w Kwielicach k. Grębocic.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa jest generalnym wykonawcą szybu GG-1. To kolejna inwestycja, po szybie SW-4, pozwalająca na dotarcie z powierzchni do złóż miedzi położonych w rejonie Głogów Głęboki Przemysłowy. GG–1 będzie miał około 1,3 kilometra głębokości i 7,5 metrów średnicy. Powstanie jako szyb wentylacyjny, a w późniejszym terminie zostanie rozbudowany o obiekty centralnej klimatyzacji i stację wentylatorów. Najnowszą inwestycję PeBeKa realizuje w pobliżu miejscowości Kwielice w gminie Grębocice w powiecie polkowickim.

- Dotychczas wybudowaliśmy już 29 szybów, trzydziesty, SW–4 jest w trakcie realizacji – mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. – Podobnie, jak wcześniej również przy GG–1 wykorzystamy unikalną na skalę światową technikę głębienia szybu z zastosowaniem mrożenia górotworu. Najprawdopodobniej, jak wynika ze wstępnego rozpoznania hydrogeologicznego, będzie to szyb o najgłębszej strefie zamrożenia. Warto tez dodać, ze zarówno budowa SW–4 i rozpoczynająca się GG–1 to obecnie największe inwestycje górnicze w Polsce.

Prace przy tej strategicznej inwestycji prowadzone będą etapami a rozpoczęcie robót przygotowawczych na powierzchni zaplanowano już na marzec 2010 roku. Zgodnie z planem w pierwszej fazie przedsięwzięcia zostanie wykonana makroniwelacja terenu, drogi dojazdowe do istniejących szlaków komunikacyjnych, stacja transformatorowa, budynki administracyjno – socjalne,  stacja agregatów mrożeniowych, osadnik wód deszczowo – przemysłowych z przepompownią, wieża szybowa oraz niezbędne instalacje. Projekt koncepcyjny budowy i wyposażenia szybu przygotowało biuro projektowe Centrum Projektowe Miedzi „Cuprum – Projekt” z Wrocławia. Górnicy kończący prace w szybie SW–4 w Łagoszowie Małym w pobliżu Głogowa stopniowo przeniosą się na plac budowy GG–1. 

Budowa SW-4 trwa od lipca 2005 roku. 25 stycznia szyb osiągnął głębokość 590 m.

PeBeKa w tym roku obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia swojej działalności. W tym wyjątkowym okresie planuje m.in. organizację sympozjum naukowego, wystawy ulicznej i spotkań z pionierami Zagłębia Miedziowego. PeBeKa przez cały ten czas kontynuowała budowę Zagłębia Miedziowego wraz z całą niezbędną do jego funkcjonowania infrastrukturą.

« wróć do listy komunikatów prasowych