Biuro prasowe

PeBeKa zakończyła budowę biurowca dla EVRY

20.12.2012

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa zakończyło budowę biurowca dla lubińskiej spółki EVRY. Ten wysokiej klasy budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie, a do nowocześnie wyposażonego obiektu mogą się już przeprowadzać pracownicy.

Nowoczesna architektura, eleganckie i funkcjonalne wnętrze, ciekawe rozwiązania technologiczne oraz materiały najwyższej jakości – tak w skrócie można opisać zrealizowaną przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa inwestycję. – To jeden z najładniejszych budynków w Lubinie, biurowiec o bardzo współczesnym kształcie,  wyposażony w najnowsze systemy stosowane w budownictwie – mówi Daniel Otto, kierownik budowy z ramienia PeBeKa.

Dwa lata i dwa dni – tyle trwała budowa biurowca. Budynki biurowo-produkcyjne kojarzą się zwykle z prostą formą, okładziną z blachy i niskiej jakości materiałami. Projektantom z pracowni architektonicznej Q2 Studio udało się przetransformować to pojęcie, projektując obiekt o bardzo współczesnym kształcie, wyposażony w najnowsze systemy stosowane w budownictwie. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa było generalnym wykonawcą inwestycji.

Całość wybudowana przez PeBeKa składa się z dwóch odrębnych części. Część biurowa – czyli główna siedziba firmy Evry - to prostopadłościan o łagodnie zaokrąglonych narożnikach. Na parterze zlokalizowano pomieszczenia przeznaczone dla pracowników, natomiast na piętrze biura zarządu wraz z salą konferencyjną, sekretariatem i lobby. Na tyłach budynku biurowego znajduje się część produkcyjna z halą prefabrykacji. Hala została doświetlona pasem z półprzeziernego profilitu, natomiast elewację zewnętrzną stanowią płyty z ryflowanej blachy. Mając na uwadze energooszczędność powiązaną ze zrównoważoną eksploatacją budynku, zastosowano kolektory słoneczne, a cały obiekt ogrzewany jest za pomocą centralnej klimatyzacji z rekuperacją ciepła. 

Główną uwagę przyciąga fasada z giętego szkła. Konstrukcją wsporczą szkła elewacji frontowej są szklane żebra wykonane na pełną wysokość dwukondygnacyjnego foyer budynku. Całą wysokość fasady zaakcentowano wykonanym metodą tampondruku napisem EVRY. Takie rozwiązanie dało szansę nie tylko na identyfikację budynku, ale również dozowanie ilości światła zewnętrznego docierającego do wnętrza budynku. Pozostałe przeszklenia zostały wyposażone w automatycznie sterowane żaluzje pionowe oraz okna wysuwające się na zewnątrz równolegle do fasady.

- Budowa biurowca Evry była dla nas niezwykle ciekawym doświadczeniem i ważną inwestycją w dorobku PeBeKa. Realizowaliśmy nietypowy architektonicznie projekt, zakładający wykorzystanie delikatnych materiałów, wielką precyzję i staranność. I chociaż jesteśmy kojarzeni raczej z szybami oraz infrastrukturą miedziowych kopalń, to z powodzeniem prowadzimy także inwestycje miejskie, czego ten obiekt jest najlepszym dowodem – mówi Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa.

Dzięki zrealizowanej przez PeBeKa inwestycji Lubin zyskał niepowtarzalny obiekt, który śmiało może być wzorem do naśladowania i wyznaczyć nowy trend w kształtowaniu współczesnej lubińskiej architektury. Biurowiec Evry w Lubinie (4) Biurowiec Evry w Lubinie (3) Biurowiec Evry w Lubinie (2) Biurowiec Evry w Lubinie (1)
« wróć do listy komunikatów prasowych