Biuro prasowe

PeBeKa zakończyła roboty przy budowie przychodni MCZ w Legnicy

23.9.2013

Trzy kondygnacje naziemne i jedna podziemna, 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, 188 pomieszczeń użytkowych, w tym poradnie lekarskie i gabinety zabiegowe oraz apteka. Wszystko to znajduje się w nowej przychodni Miedziowego Centrum Zdrowia w Legnicy. Dzisiaj PeBeKa, wykonawca obiektu, oficjalnie zakończyła prace budowlane i wykończeniowe. Pierwszych pacjentów MCZ przyjmie na początku października.

W uroczystym zakończeniu robót wzięli udział prezes zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa Jacek Kulicki oraz przedstawiciele spółki realizujący zadanie.

- Realizacja Miedziowego Centrum Zdrowia była dla nas trudnym zadaniem – mówi Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. – Jego trudność polegała głównie na tak szybkim zaplanowaniu i zorganizowaniu realizacji inwestycji po przejęciu jej od firmy Budus, która ogłosiła upadłość, aby zapewnić jej ciągłość i oddać przychodnię MCZ w jak najszybszym terminie. Wykonaliśmy to zadanie, po niespełna roku obiekt przy ulicy Okrzei jest w pełni gotowy.

Dokończenie inwestycji było dla PeBeKa ważnym doświadczeniem budowlanym i logistycznym. Po przejęciu placu budowy przychodni lubińska firma przeprowadziła niezbędne prace inwentaryzacyjne oraz uaktualniła harmonogram inwestycji. Rozpoczęcie dalszych prac przypadło na późną jesień, dlatego w pierwszej kolejności zabezpieczono budynek na okres zimowy oraz wykonano prace porządkowe. Bardzo szybko pracownicy PeBeKa rozpoczęli montaż ścianek działowych na poziomie piwnicy oraz dodatkowe docieplenie garażu. W miesiącach zimowych kontynuowano prace budowlane, a wiosną pełną parą ruszyły prace wykończeniowe i elewacyjne. Wewnątrz budynku przygotowano gabinety specjalistyczne i zabiegowe, sale rehabilitacyjne, poradnie specjalistyczne, pomieszczenia konferencyjne i techniczne. Na zewnątrz pojawiła się nowoczesna  i estetyczna elewacja, łącząca  trzy różne materiały: blachę miedzianą, cegłę klinkierową oraz tynk mineralny wykonywany w technologii lekko mokrej. Całość dopełniają oświetlenie elewacji, drzewa oraz gustowne ławki ze stali nierdzewnej.

Miedziowe Centrum Zdrowia przyjmować będzie mieszkańców  Legnicy i okolic, pełnić będzie również funkcję ośrodka medycyny pracy dla pracowników Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź, w tym osób zatrudnionych w Hucie Miedzi Legnica. Nowa przychodnia odciąży placówkę przy hucie i obejmie opieką zdrowotną w sumie 25 tys. osób. Na pacjentów czekać tu będą poradnie specjalistyczne, gabinety rehabilitacji, apteka i lokal gastronomiczny. Nie zapomniano oczywiście o osobach niepełnosprawnych - do ich dyspozycji oddano windę podjazdową, toalety oraz bezkolizyjne przejazdy.

Przekazanie obiektu inwestorowi, spółce Miedziowe Centrum Zdrowia, nastąpi 30 września, a pierwszych pacjentów nowy ośrodek zdrowia przy ul. Okrzei przyjmie już 1 października.

 
 

Dane obiektu:

  • Liczba kondygnacji naziemnych : 3
  • Liczba kondygnacji podziemnych: 1 wraz z parkingiem
  • Powierzchnia użytkowa każdej kondygnacji:  1000 mkw.
  • Liczba pomieszczeń użytkowych: 188 (gabinety lekarskie, zabiegowe, poczekalnie, rejestracja, apteka, lokal gastronomiczny, pomieszczenia administracyjno-biurowe, toalety, garaż itd).

 Podczas budowy:

  • wykorzystano 69000 ręcznie formowanych cegieł,
  • zużyto 2400 litrów farby
  • oraz 6000 kg miedzi zabudowanej na elewacji,
  • wykonano 2400 mkw. tynków strukturalnych,
  • zabudowano 4 500 mb listew progowych i dylatacyjnych.

Liczba pracowników (w szczytowym okresie): 166

 

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa Spółka Akcyjna z Lubina to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Przychody spółki w 2012 roku wyniosły ponad 465 mln złotych. Notowana jest w rankingach 500 największych polskich przedsiębiorstw Rzeczpospolitej i Polityki. W rankingu Diamentów Forbesa 2013 uzyskała 22 lokatę wśród dużych ogólnopolskich firm.  PeBeKa znajduje się też na 34 miejscu wśród największych firm z Dolnego Śląska i zajmuje pierwszą pozycję wśród czterech największych dolnośląskich firm budowlanych (wg rankingu Polityki). Lubińskie przedsiębiorstwo zatrudnia około 1700 osób.

Świadczy usługi w zakresie budownictwa specjalistycznego ogólnego i inżynieryjnego, dysponuje własnym, nowoczesnym parkiem maszynowym, możliwościami produkcyjnymi na poziomie pozwalającym na kompleksową realizację kontraktów - od prac projektowych po pełne zakończenie inwestycji. Buduje obiekty podziemne i powierzchniowe na rzecz górnictwa, transportu i komunikacji, przemysłu, a od niedawna również w branży ochrony środowiska. Dysponuje unikalną na skalę światową technologią głębienia szybów z zastosowaniem mrożenia górotworu. Dzięki jej zastosowaniu firma wybudowała 29 szybów dla KGHM Polska Miedź S.A.

Geneza PeBeKa SA jest związana z odkryciem złóż miedzi i początkami Zagłębia Miedziowego. W początkowym etapie firma głębiła i uzbrajała szyby nowopowstających kopalń, rozszerzając później zakres działalności o tworzenie pełnej infrastruktury zakładów górniczych. Pracownicy PeBeKa budowali kopalnie od podstaw, jako pierwsi dotarli do pokładów złoża rudy miedzi, głębili kolejne szyby i poszerzali sieć wyrobisk chodnikowych. Powstał w ten sposób zespół nowoczesnych kopalń czołowego światowego producenta miedzi, które PeBeKa rozbudowuje do dziś. PeBeKa działa w ramach Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., który jest właścicielem 100 proc. akcji przedsiębiorstwa.

 

 

 

« wróć do listy komunikatów prasowych