Biuro prasowe

PeBeKa zbuduje tunel w Poznaniu

16.2.2011

Konsorcjum firm budowlanych, w skład którego wchodzi Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A., wygrało przetarg na budowę nowej linii tramwajowej w Poznaniu. Wielkopolski projekt jest częścią nowopowstającej infrastruktury na Euro 2012.

Projekt „Budowa trasy tramwajowej os. Lecha - Franowo w Poznaniu” to inwestycja związana z rozbudową infrastruktury w wielkopolskiej stolicy w ramach przygotowań do Euro 2012. Zleceniodawcą jest spółka Infrastruktura Euro Poznań 2012. W przetargu brało udział 5 konsorcjów, a spośród przedstawionych ofert, najkorzystniejsza okazała się oferta firm związanych z PeBeKa.

- Jako partner konsorcjum wykonamy około 30% robót konstrukcyjnych – mówi Ryszard Janeczek, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A. – W ramach projektu przewidziana jest budowa tunelu, którego realizację w obszarze segmentów od trzydziestego trzeciego do osiemdziesiątego pierwszego powierzono właśnie PeBeKa. Prace będą prowadzone bez zatrzymania ruchu ulicznego, dzięki czemu ograniczymy do minimum wszelkie utrudnienia w komunikacji drogowej. Jesteśmy firmą z ogromnym doświadczeniem w budownictwie tunelowym, wykonaliśmy szereg tego typu projektów na całym świecie. W Polsce też braliśmy już udział w podobnym przedsięwzięciu - była to budowa infrastruktury szybkiego tramwaju w Krakowie. Jesteśmy zatem świetnie przygotowani do realizacji powierzonego nam zadania

Całkowita długość zaprojektowanego tunelu, który zostanie poprowadzony od ul. Chartowo do ul. Szwedzkiej, wyniesie 1100 m. Obok tego obiektu powstaną jeszcze m.in. torowisko tramwajowe wraz z odwodnieniem i peronami przystankowymi oraz niezbędną infrastrukturą, mury oporowe, wiadukty, budynek socjalny na stacji Franowo wraz z instalacjami, drogi, ścieżki rowerowe, sygnalizacje świetlne, oświetlenie uliczne, kanalizacja energetyczna i teletechniczna oraz uzbrojenie podziemne.

W składzie zwycięskiego konsorcjum, obok lubińskiego przedsiębiorstwa, znalazły się Bilfinger Berger Budownictwo S.A. oraz firma ZUE S.A. Wartość kontraktu to 224, 98 mln zł. Zakończenie robót planowane jest na 30 kwietnia 2012 roku.

« wróć do listy komunikatów prasowych