Biuro prasowe

Poliplast inwestuje w większą produkcję i eksport

13.5.2008

Ma mieć rozmiar przybliżony do średniego boiska piłkarskiego, trzy nawy i pozwoli zwiększyć produkcję dwukrotnie – firma Poliplast z Oleśnicy wmurowała w poniedziałek 12 maja kamień węgielny pod budowę dużej hali produkcyjnej. Dzięki inwestycji wartej ponad 11 mln zł ten jeden z największych polskich wytwórców systemów kanalizacyjnych i sanitarnych z tworzyw sztucznych wzmocni zdecydowanie swoją pozycję zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.   

Hala, w której wytwarzane będą systemy kanalizacyjne i sanitarne, zajmie łączną powierzchnię 4,2 tys. mkw. (długość budynku wynosi 70 m, a szerokość – 60 m). To prawie dwukrotnie więcej niż wynosi dotychczasowy budynek produkcji. Nowa hala zostanie bezpośrednio połączona z już istniejącą, która jednocześnie przejdzie gruntowny remont i modernizację: w obecnej hali zorganizowany zostanie dział montażu i pakowania, natomiast maszyny do produkcji będą systematycznie przenoszone do nowej hali. Stawiany budynek – podobnie jak sąsiednie pomieszczenie - spełniać będzie rygorystyczne wymogi przeciwpożarowe i bezpieczeństwa, wyposażony zostanie również w nowoczesny system ogrzewania i wentylacji.  

- Budowa hali związana jest z dynamicznym rozwojem firmy Poliplast oraz z przesunięciem części międzynarodowej produkcji do Oleśnicy. Koncern Aliaxis, którego jesteśmy częścią, zdecydował się zainwestować mocno w Polsce oraz przenieść część maszyn i urządzeń do Poliplastu – mówi Krzysztof Oparski, dyrektor generalny spółki Poliplast. – Ze względu na nasze doskonałe położenie geograficzne i konkurencyjne koszty produkcji staniemy się jednym z kluczowych dostawców produktów dla firm siostrzanych z Europy Zachodniej. Będziemy zarówno zaopatrywać klientów indywidualnych i rozwijać naszą markę, jak również dostarczać produkty na eksport, w ramach koncernu Aliaxis. 

Inwestycję prowadzi firma OZ BUD, posiadająca duże doświadczenie we wznoszeniu tego rodzaju konstrukcji. Rozbudowywanie parku maszynowego i zakładu przeprowadzone zostanie w dwóch etapach, a budowa nowej hali odgrywa w tym procesie istotną rolę - do niej bowiem trafią maszyny z dotychczasowej hali oraz te, które przyjadą do Oleśnicy w ramach transferu z kilku europejskich firm należących do koncernu Aliaxis. Termin zakończenia budowy zaplanowany jest na koniec bieżącego roku, a na początku 2009 roku rozpocznie się przenoszenie części maszyn, połączone jednocześnie z rozwijaniem działów logistyki i planowania produkcji oraz pakowania. Na koniec przyszłego roku przygotowywany jest drugi etap transferu urządzeń do Oleśnicy. Według zamierzeń spółki pod koniec 2009 roku Poliplast zwiększy swoją produkcję dwukrotnie.  

- Poliplast zajmuje szczególnie silną pozycję w produkcji  systemów kanalizacji wewnętrznych budynków – mówi Krzysztof Oparski. – W tamtym roku wprowadziliśmy jako pierwszy w Polsce producent innowacyjny system kanalizacji niskoszumowej Poliphon. Dzięki nowej inwestycji budowlanej mamy zamiar stać się  liderem na rynku krajowym

Firma Poliplast w związku z rozwojem zakładu przewiduje zwiększenie zatrudnienia, zarówno na oddziale produkcji, jak również w nowo tworzonych działach planowania i logistyki. Według szacunków w pierwszym etapie spółka zaoferuje pracę około 30 osobom. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 11 mln zł. Nowa hala produkcyjna jest zaprojektowana tak, aby w najbliższej przyszłości można było równolegle dobudować kolejne podobne pomieszczenie.  

Poliplast powstał w 1989 roku jako niewielki zakład produkcyjny. Dziś firma z Oleśnicy jest jednym z największych producentów systemów kanalizacyjnych i sanitarnych z tworzyw sztucznych w Polsce. W 2000 roku Poliplast wszedł w strukturę międzynarodowego koncernu Aliaxis. Oprócz sprzedaży krajowej, swoje produkty eksportuje również do ponad 20 krajów na całym świecie. Zatrudnia obecnie 122 osoby. 

Koncern Aliaxis jest międzynarodową, niezależną grupą skupiającą firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych w segmencie instalacji dla budownictwa, uzbrajania terenów w sieci gazowe, wodne i kanalizacyjne oraz produktów dla przemysłu. Wyroby firm wchodzących w skład grupy przeznaczone są dla budownictwa jedno- i wielorodzinnego, przemysłowego, obiektów handlowych oraz użyteczności publicznej.Aliaxis skupia 88 firm działających w 37 krajach świata (w tym 65 zakładów produkcyjnych).

« wróć do listy komunikatów prasowych