Biuro prasowe

Stadion czeka na piłkarzy i kibiców

10.3.2009

Nowowybudowany stadion Zagłębia Lubin jest przygotowany na mecz inauguracyjny, który odbędzie się 14 marca. Starostwo Powiatowe w Lubinie wydało właśnie pozwolenie na użytkowanie, a kontrolujące obiekt służby nie mają żadnych uwag co do bezpieczeństwa i jakości wykonanych robót. Na trybuny i płytę boiska wkroczyła ekipa porządkowa.

- Zakończyliśmy wszelkie prace, za których wykonanie byliśmy odpowiedzialni, otrzymaliśmy konieczne z punktu widzenia wykonawcy robót pozwolenia – mówi Ryszard Janeczek, prezes Przedsiębiorstwa Budopwy Kopalń PeBeKa S.A. – Kolejne pozwolenia, dzięki którym możliwe będzie rozpoczęcie rozgrywek, czyli licencja PZPN oraz zgoda prezydenta miasta na organizację imprez masowych, leżą w kompetencjach klubu piłkarskiego.

Budowa stadionu trwała od 5 marca 2008 r., kiedy to PeBeKa rozpoczęła pierwsze roboty przy fundamentach, do 27 lutego 2009 r., gdy starosta wydał pozwolenie na użytkowanie obiektu. W sumie – 360 dni. Wszystkie prace przebiegały zgodnie z harmonogramem, choć styczniowe mrozy i śnieg nieco je opóźniły.

Konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A., HOCHTIEF Polska Sp. z o.o. oraz HOCHTIEF Construction AG Sport Facilities w trakcie tak krótkiego czasu wykonało naprawdę mnóstwo pracy, w tym sama PeBeKa S.A. wykonała szereg specjalistycznych robót, np. fundamenty (przy budowie ich wszystkich zostało wykorzystanych 6,5 tys. m. sześć. żelbetonu), instalacje wodociągowe, sanitarne, deszczowe, drogi, place, itp.
Całość budowy stadionu to wielkie przedsięwzięcie logistyczne, w trakcie którego konsorcjum musiało dodatkowo zaangażować i skoordynować pracę ponad 30 firm będących podwykonawcami.

 - Prócz niesprzyjającej momentami pogody, największym utrudnieniem było to, że prowadziliśmy roboty na czynnym obiekcie, gdzie trenowali piłkarze, a w weekendy odbywała się giełda. W piątek mogliśmy pracować tylko do godz. 14, a potem musieliśmy uporządkować teren przed otwarciem giełdy – wyjaśnia Jacek Kazimierczyk, zastępca gł. inżyniera budowlanego w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa SA, pełniący w ramach konsorcjum funkcję kierownika handlowego projektu stadionu. – Mimo tych przeszkód, dotrzymaliśmy terminów, przewidzianych w harmonogramie.

Całkowity koszt budowy lubińskiego stadionu, na którym będzie mogło zasiąść 16 tys. widzów to nieco ponad 121 mln zł.
Będzie to jeden z dwóch największych na Dolnym Śląsku stadionów – drugi w zamierzeniu będzie mógł pomieścić 42 tys. kibiców i będzie wybudowany we Wrocławiu na Euro 2012.

Rozpoczęcie rozgrywek 14 marca nie oznacza jednak całkowitego zakończenia budowy. Stadion będzie ostatecznie gotów w 2010 roku, a prowadzone do tego czasu prace nie zakłócą w żadnym stopniu rozgrywających się zmagań drużyn piłkarskich. W II etapie budowy po stronie zachodniej obiektu stanie budynek klubowy, w którym znajdą się m.in. szatnie, natryski, sanitariaty, część gastronomiczna, strefa dla VIP-ów oraz nowoczesne centra prasowe i telewizyjne. Budynek ma już pierwszą kondygnację, a na przełomie marca i kwietnia będzie gotowa cała konstrukcja. Latem – po zakończeniu wiosennej rundy rozgrywek – zostaną zainstalowane dwa gigantyczne telebimy, każdy o powierzchni 20 mkw.
Stadion Zagłębia Lubin spełni najwyższe wymagania UEFA Klasy 3 (na pięć możliwych). Dzięki temu będą tu mogły rozgrywać się mecze międzynarodowe.

- To będzie jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce. Dołożyliśmy starań w ścisłej współpracy z inwestorem, żeby systemy zapewniające bezpieczeństwo, kontrole dostępu, telewizja CCTV (w systemie IP) oraz nagłośnienie dorównały stadionowi FC Porto w Portugalii. W całej Europie nie ma wielu obiektów o takim standardzie – podkreśla Ryszard Janeczek, prezes PeBeKa S.A.

Station Zagłębia Lubin w liczbach:
1,5 m – taka odległość będzie dzielić kibiców w pierwszym rzędzie od murawy,
14 – tyle metrów ma wysokość trybun po stronie wschodniej, północnej i południowej stadionu,
20 m – taki jest najwyższy punkt zadaszenia
52 – tyle 24-tonowych słupów podtrzymuje stalową konstrukcję zadaszenia,
150 – tyle jupiterów oświetla stadion,
200 - tyle miejsc przewidziano dla gości specjalnych,
360 – tyle dni upłynęło od rozpoczęcia budowy fundamentów do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu,
700 – tyle jest krzeseł dla VIP-ów,
8 tys. – tyle metrów kwadratowych murawy położono na płycie boiska,
16 tys. – tylu kibiców jednocześnie może zasiąść na trybunach,
50 tys. – tyle metrów sześć. ziemi wywieziono po rozkopaniu części wałów.

« wróć do listy komunikatów prasowych