Działa już anglojęzyczna wersja strony poświęconej Wrocławiowi i jego atrakcjom, a dedykowanej osobom niewidomym i niedowidzącym. Zarówno osoby niepełnosprawne sensorycznie, jak i zagraniczni turyści mogą poznawać ciekawe miejsca stolicy Dolnego Śląska, opisywane ciepłym głosem Christy Conklin, Amerykanki mieszkającej we Wrocławiu.
„Zobaczyć przez dotyk – Wrocław w miniaturze” to wyjątkowy projekt kampanii społecznej, realizowanej przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych z partnerami: ING Real Estate Development – deweloperem wrocławskiego apartamentowca THESPIAN oraz Miastem Wrocław. Kampania kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, ale przede wszystkim do osób niewidomych i niedowidzących. Tylko na terenie Dolnego Śląska żyje około 400 tys. osób niepełnosprawnych, z których ok. 4 tysiące to osoby niewidome i niedowidzące.
Jej istotnym elementem jest uruchomiona oficjalnie w grudniu 2010 roku specjalna strona internetowa www.dotknijwroclawia.pl, dzięki której osoby niedowidzące i niewidome mogą zapoznać się z dostępnymi dla nich, turystycznymi ciekawostkami Wrocławia, a także z opisami miniaturowych modeli najciekawszych budynków – miniatury z brązu stoją już m.in. przed Operą Wrocławską, Ratuszem czy kościołem garnizonowym p.w. św. Elżbiety. Witryna jest autorskim przedsięwzięciem i ma na celu zachęcenie osób ociemniałych z całego kraju do poznawania Wrocławia. Jest więc dla nich praktycznym i funkcjonalnym przewodnikiem po stolicy Dolnego Śląska – takiego projektu nie uruchomiło jeszcze żadne miasto w Polsce! Teraz mogą do nich dołączyć niewidomi i niedowidzący z całego świata, jeśli tylko znają język angielski.
Zadania przetłumaczenia polskich tekstów na język Szekspira podjęła się Christa Conklin, rodowita Amerykanka, która mieszka w Polsce od kilkunastu lat i prowadzi we Wrocławiu jedną ze szkół językowych (www.mbszkola.pl). Ona również użyczyła swojego głosu i wystąpiła jako lektor podczas nagrywania plików dźwiękowych.
- Praca przy tym projekcie była dla mnie inspirująca, ponieważ sam pomysł takiej strony jest wyjątkowy i unikalny. Ciekawie było opowiadać o interesujących miejscach tak, aby osoba niewidoma mogła je sobie jak najlepiej wyobrazić. Przydało mi się również moje doświadczenie zarówno jako nauczycielki, jak i osoby pracującej już wcześniej jako lektor – mówi Christa Conklin.
Strona www.dotknijwroclawia.pl została stworzona w przyjazny sposób, w konsultacji z Wrocławskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych oraz osobami niewidomymi i niedowidzącymi. Intuicyjna i łatwa nawigacja, możliwość powiększenia czcionki oraz odsłuchania tekstu czy lupa powiększająca zdjęcia – to jedne z udogodnień, które wdrożone zostały na stronie DotknijWrocławia.pl. Wybrane najciekawsze miejsca Wrocławia uszeregowano ze względu na możliwość odbierania ich różnymi zmysłami: dotyku, słuchu czy węchu. Osobną kategorię stanowią obiekty posiadające własne miniatury z brązu. Za opracowanie witryny i zawartość merytoryczną odpowiada wrocławska agencja PR time.