Biuro prasowe

Ukraińscy pacjenci przyjeżdżają na leczenie do Krakowa

11.5.2017

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie leczy pacjentów z Ukrainy. Usługi medyczne na zachodnim poziomie i bliskość ośrodków sprawiają, że małopolskie placówki medyczne są atrakcyjną alternatywą dla obywateli zza wschodniej granicy, a liczba Ukraińców pracujących i studiujących w naszym kraju stale rośnie.

W Krakowie – podobnie jak w innych większych miastach Polski – przybywa sąsiadów ze Wschodu, język ukraiński coraz częściej słychać na polskich ulicach. Trudna sytuacja gospodarcza i polityczna na Ukrainie sprawia, że wybierają nasz kraj jako miejsce do studiowania i pracowania, szansę na lepsze życie.  Małopolski Urząd Wojewódzki pod względem liczby wpływających spraw dotyczących legalizacji pobytu oraz pozwoleń na pracę dla cudzoziemców był w minionym roku na drugim miejscu – za urzędem mazowieckim. Zgłoszono ponad 13,3 tys. wniosków, co jest wzrostem o ponad 100 proc.

Większą liczbę Ukraińców obserwują nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także placówki medyczne. Od początku działalności Centrum Radioterapii Amethyst, które ściśle współpracuje ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera, leczenie przeszło tu już kilkanaście osób z Ukrainy. Mają one dostęp do lekarzy różnej specjalności, podobnie jak pacjenci z Polski. Z myślą o chorych cudzoziemcach ośrodek przygotował ulotki w języku ukraińskim, a także przetłumaczył dokumenty, zapewnia też pacjentom pomoc tłumacza czy znalezienie miejsca pobytu na czas zabiegów radioterapii.

- Mimo że są to świadczenia, z których pacjenci z Ukrainy korzystają odpłatnie, staramy się pomagać także w tym względzie. Przypuszczamy, że liczba osób zza wschodniej granicy, które chcą poddać się w Polsce radioterapii i leczeniu chorób nowotworowych, będzie rosła. Polskie ośrodki prowadzą leczenie na zachodnim poziomie, mamy nowoczesny sprzęt i doskonałych specjalistów, a do Krakowa jest zdecydowanie bliżej niż do centrów radioterapii w Niemczech czy Austrii. To sprawia, że Ukraińcy przyjeżdżają leczyć się do nas, a my jesteśmy otwarci na taką możliwość – mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes spółki RTCP, która wybudowała Centrum Radioterapii Amethyst i nim zarządza.

Opcja leczenia cudzoziemców nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami dla pacjentów z Polski – w Centrum Radioterapii Amethyst rodzimi pacjenci standardowo korzystają z leczenia w ramach kontraktu z NFZ i pakietu onkologicznego bez konieczności oczekiwania w kolejce.

« wróć do listy komunikatów prasowych