Biuro prasowe

W Amethyście uczą radioterapeutów

24.7.2017

Pięciu lekarzy-rezydentów przygotowuje się w Centrum Radioterapii Amethyst do specjalizacji. To odpowiedź tej placówki na pogłębiający się deficyt lekarzy w Polsce.

Rocznie w Polsce odnotowuje się 160 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. Tymczasem pogłębia się deficyt wyspecjalizowanych lekarzy, którzy mogliby podjąć się opieki nad pacjentami. W Polsce praktykuje jedynie około 600 specjalistów radioterapii onkologicznej.

- W edukacji studenta wydziału lekarskiego zdecydowanie za mało czasu poświęca radioterapii – mówi dr n. med. Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst. – Mnie podczas zajęć z onkologii w latach 90. pokazano kilowoltowy aparat do radioterapii z lat 50., który całkowicie odbiegał od jakichkolwiek standardów. Dzisiaj jest niewiele lepiej. W strukturach wydziałów lekarskich rzadko funkcjonują zakłady radioterapii, więc studenci nie mają okazji zapoznać się z nowoczesną technologią, która rządzi radioterapią, jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Z braku informacji niechętnie wybierają tę specjalizację – tłumaczy.

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie jest w tej chwili jedynym niepublicznym ośrodkiem z możliwością kształcenia podyplomowego lekarzy. W krakowskiej placówce opiekują się oni chorymi pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, uczą się współpracy z fizykami medycznymi, poznają najnowocześniejsze technologie stosowane w radioterapii i leczeniu skojarzonym.

Centrum Radioterapii Amethyst lubi pionierskie projekty. W lipcu 2015 roku Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego otrzymała jako pierwsza niepubliczna uczelnia w Polsce uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim i od października 2016 roku rozpoczęła kształcenie przyszłych lekarzy. Za dwa lata studenci czwartego roku medycyny będą uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez zespół medyczny Centrum Radioterapii Amethyst. Będą mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym sprzętem i najnowszymi perspektywami teleradioterapii i brachyterapii.

Na stronie internetowej krakowskiej uczelni znajduje się film prezentujący m.in. Centrum Radioterapii Amethyst:

http://www.ka.edu.pl/rekrutacja-jednolite-studia-magisterskie/lekarski/

« wróć do listy komunikatów prasowych