Biuro prasowe

Wakacyjny warsztat dietetyczny dla pacjentów i ich rodzin

25.6.2018

Co jeść, a czego nie jeść w trakcie chemio- czy radioterapii? Jak właściwie się żywić po zakończeniu leczenia, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego spadku masy ciała? O tym oraz o mitach dotyczących raka i diety można będzie posłuchać podczas najbliższych otwartych warsztatów dietetycznych w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie.

Spotkania dla pacjentów leczących się w Centrum oraz ich najbliższych organizowane są cyklicznie i zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. Prowadząca je specjalista dietetyk Ewa Ceborska-Scheiterbauer  podkreśla, że właściwe odżywianie podczas leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu odgrywa kluczową rolę. Chodzi przede wszystkim o dostarczanie organizmowi wszystkich istotnych składników odżywczych, ale również zapobieganie niedożywieniu, które utrudnia leczenie, prowadzi do powikłań i może być śmiertelnie niebezpieczne.  Istotne jest też wyjaśnianie wszelkich wątpliwości pacjentów i ich rodzin, w tym również mitów, które towarzyszą tematowi żywienia osób z chorobami nowotworowymi.

Najbliższe warsztaty odbędą się w środę 27 czerwca 2018 r. o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Centrum Radioterapii Amethyst. Ewa Ceborska-Scheiterbauer opowiadać będzie o tym, jak monitorować stan odżywiania chorego, dopasować zalecenia dietetyczne do jego wymagań żywieniowych, stworzyć optymalny jadłospis i wykorzystać pełnowartościowe produkty. Po wykładzie uczestnicy wezmą udział w pokazie kulinarnym, przybliżającym przepisy dostosowane specjalnie do wymagań żywieniowych pacjentów onkologicznych.

- Od początku naszej działalności przykładamy dużą wagę do kwestii edukowania pacjentów i ich rodzin, także w temacie właściwego odżywiania. Oprócz cyklicznych warsztatów prowadzimy program monitorowania odżywiania pacjentów. Jego celem jest stałe kontrolowanie, czy osoby przechodzące terapię nie mają problemów z jedzeniem, nie tracą na wadze. Wszystko po to, aby jak najszybciej wychwycić wszelkie niepokojące symptomy – podkreśla dr n. med. Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst.

W ramach edukacji i profilaktyki w wydawanym przez Centrum Radioterapii Amethyst poradniku pacjenta pojawił się również cały obszerny rozdział poświęcony dietetyce – właściwemu żywieniu w chorobach onkologicznych. „Poradnik pacjenta. Radioterapia” dostępny jest za darmo w krakowskim ośrodku.

 

« wróć do listy komunikatów prasowych