Biuro prasowe

Zadbajmy o swoje życie

23.8.2011

Gdzie udać się na bezpłatną mammografię czy cytologię i jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi? O tym informować będą specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne. Zadbajmy o swoje zdrowie i życie 27 sierpnia w godzinach od 10.00 do 16.00 w Parku Handlowym Bielany.

Badania profilaktyczne to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie groźnych dla życia chorób nowotworowych. Od sześciu lat w Polsce prowadzi się bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat i bezpłatne badania cytologiczne dla pań w wieku 25-59 lat. Niestety mimo prowadzonych kampanii edukacyjnych na szeroką skalę, wielu akcji promocyjnych i szkoleń wciąż za mało kobiet zgłasza się na badania. – Postanowiliśmy włączyć się w akcję – mówi Ewa Kolondra, dyrektor Parku Handlowego Bielany. – Centrum handlowe to bardzo dobre miejsce na akcje edukacyjne. Klienci są otwarci na informacje, chętnie sięgają po dodatkowe materiały. Mam nadzieję, że krótka rozmowa ze specjalistą skłoni klientki do zgłoszenia się w odpowiednich punktach na badania – dodaje.

Jakie badania mogą uratować życie? Pierwsze z nich to mammografia, czyli  rentgenowskie badanie piersi. Jest obecnie najskuteczniejszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się zdjęcia rentgenowskie każdej piersi, pozwalające przeanalizować ich wewnętrzną budowę. Równie ważna jest cytologia, która ma na celu wykrycie zmian komórkowych w obrębie szyjki macicy. Jej regularne przeprowadzanie jest niezwykle istotne. Zmiany powinny być wykryte jak najszybciej, zanim przekształcą się one w komórki nowotworowe. Jest to proste, bezbolesne badanie. Nie wolno także zapominać o podstawowym elemencie w procesie wykrywania raka piersi – samobadaniu piersi. Dzięki tej prostej metodzie kobiety mogą wykryć odpowiednio wcześnie nieprawidłowości w piersiach.

Tego jak wykonać samobadanie i gdzie można wykonać bezpłatną mammografię oraz cytologię panie dowiedzą się od specjalistów w Parku Handlowym Bielany, 27 sierpnia w godzinach 10.00-16.00. W punkcie będzie także można zmierzyć ciśnienie krwi.

« wróć do listy komunikatów prasowych