Zwykle wiemy znacznie więcej o swoim telefonie niż o własnych mechanizmach myślenia, działania i odczuwania. „Zarządzanie sobą” Renaty Gut, Marii Piegowskiej i Barbary Wójcik może stać się dla czytelników pierwszym, fascynującym i odkrywczym krokiem na drodze do poznania siebie i spojrzenia na świat przez te indywidualne, niepowtarzalne filtry.
Wydana przez Centrum Doradztwa i Informacji Difin książka trafia właśnie na półki księgarń. I warto jej tam poszukać, ponieważ pozycja ma niewiele wspólnego z nudnymi podręcznikami czy spolszczonymi streszczeniami światowych badań. Oczywiście „Zarządzanie sobą” odwołuje się do myśli największych guru zarządzania, czy najnowszych badań dotyczących funkcjonowania ludzkiego mózgu, ale jest przede wszystkich silnie osobistą refleksją trzech autorek, dla których zarządzanie sobą stało się największą pasją i sposobem na życie. Każda z nich zainwestowała w tę książkę swoje kilkunastoletnie doświadczenia trenerskie i doradcze, w których towarzyszyły innym ludziom w podróżach w głąb siebie.
- Każdy zarządza sobą i gospodaruje zasobami, robi to przez całe życie, ale najczęściej dzieje się to w sposób nieświadomy – mówi Renata Gut. – W naszej książce chcemy namówić czytelników do świadomego zarządzania sobą. To inwestycja, która zawsze się opłaca i przynosi wymierne korzyści. Przekonało się o tym wiele osób wstępujących na drogę samoświadomości – podkreśla.
„Zarządzania sobą” zapewne nie trzeba reklamować osobom, które zetknęły się z warsztatami i zajęciami prowadzonymi przez Renatę Gut podczas szkoleń firmowych, warsztatów Dojrzewalni Róż, projektu Eurofirma organizowanego przez Dolnośląską Izbę Gospodarczą, czy Uniwersytetu Otwartego Kobiet Przedsiębiorczych. Właśnie opis jednego z wykładów na Dojrzewalni Róż, poświęcony intuicji, tak zainteresował przedstawicielkę wydawnictwa Difin, że namówiła Renatę Gut do zebrania jej szkoleniowych doświadczeń w książkę.
- Prezentując na zajęciach ideę samorozwoju i zarządzania własnymi zasobami wielokrotnie byłam zadziwiona jak niewiele wiemy o sobie i zafascynowana tym, jak uczestnicy odkrywają swoje talenty, mechanizmy kierujące percepcją, myśleniem i emocjami. Nie mogę jednak przeszkolić wszystkich, dlatego pomysł napisania ksiązki uznałam za doskonały – tłumaczy Renata Gut. – Wszystkie zawarte w niej myśli odwołują się modelu człowieka rozpatrywanego w czterech aspektach: ciała, emocji, umysłu i ducha, dlatego do współudziału w tym przedsięwzięciu zaprosiłam również doświadczone specjalistki od emocji, procesów uczenia się i myślenia.
Renata Gut jest certyfikowanym trenerem NLP – nurtu amerykańskiego, trenerem technik zarządzania zasobami człowieka, zmianą nawyków, efektywnego uczenia się i nauczania oraz wykorzystywania stanu relaksu w procesach poznawczych i pamięciowych człowieka. Przeprowadziła wiele autorskich projektów i programów szkoląc kadrę menadżerską i nauczycieli w całej Polsce. Energią mogłaby obdzielić wielu – była współtwórcą programów radiowych i telewizyjnych, założyła firmę „Podróż w intelekt”, w październiku br. uruchomiła szkołę trenerów przy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Sama z pasją od wielu lat szkoli się u największych światowych autorytetów w dziedzinie efektywnego uczenia się i zarządzania sobą. Jej mistrzowie to m.in.: Stefan Kwiatkowski, Andrzej Blikle, Tony Buzan, Jeanette Voss i Christina Hall.
Na szkoleniach w niezwykły sposób umie motywować, zapalać do działania i inspirować do samorozwoju. Zapewne dla menedżerów ważne jest to, że wiedzę teoretyczną uzupełnia licznymi, własnymi doświadczeniami biznesowymi. W 1995 roku stworzyła ogólnopolską sieć Szkół Centrum Nauki SITA, która liczy obecnie 40 ośrodków edukacyjnych w kraju. Od trzynastu lat wykorzystuje tę wiedzę do kreowania i sprzedaży nowatorskich produktów i programów szkoleniowych. Jest absolwentką MBA Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
W „Zarządzaniu sobą” Renata Gut najsilniej odwołuje się do prac Petera Druckera. Jego słowa - „Najpierw zarządzaj sobą, potem organizacją. Nie można zarządzać innymi lepiej, niż zarządza się sobą” - są najważniejszym mottem tej publikacji. Ta refleksja nabiera coraz większego znaczenia, gdy na rynku pracy liczy się coraz większa efektywność, a wszystkie procesy nabierają wręcz szalonego tempa. Sukces osiągają w dzisiejszym świecie już nie ci, którzy skutecznie realizują wyznaczone cele, ale ci, którzy robią to szybciej od innych. I tylko szczegółowa wiedza o własnych talentach, sposobach reagowania na stres i odnawianiu zasobów energetycznych, może uchronić nas przed porażką.
Ale nie o porażkach traktuje „Zarządzanie sobą”. Najważniejsze w tej książce są pozytywne przesłania, które odsyłają nas do unikalnych zasobów osobistych. Tych które stanowią o naszej sile i są najważniejszym przejawem naszego człowieczeństwa. I właśnie dlatego naprawdę warto przeczytać zapisane refleksje o działaniu, myśleniu i odczuwaniu autorstwa Renaty Gut, Marii Piegowskiej i Barbary Wójcik.