Biuro prasowe

Zbicie wyrobisk górniczych

8.8.2008

W środę 6 sierpnia PeBeKa zakończyła kolejny etap prac związanych z połączeniem wyrobisk górniczych między kopalniami O/ZG Polkowice – Sieroszowice a O/ZG Rudna. Prace te są niezbędnym elementem umożliwiającym udostępnienie Głogowa Głębokiego Przemysłowego – nowego obszaru górniczego.

Zbicie wyrobisk górniczych między Zakładami Górniczymi w Polkowicach – Sieroszowicach i Rudnej polega na połączeniu odcinków od szybu SW-1 z jednej, a szybu R-IX z drugiej strony (budowany dla kopalni Rudna szyb R XI był w trakcie realizacji najgłębszą budową Europy).  PeBeKa S.A. wykonała niemalże wszystkie wyrobiska w tym zakresie, a początki ich drążenia - w przypadku obszaru od SW-1 - datują się na koniec lat dziewięćdziesiątych. Prowadzono je w kilku etapach, a najnowsze prace drążeniowe rozpoczęły się w czerwcu 2006 roku od przecinki nr 7. Natomiast od strony O/ZG Rudna podjęto je w 2007 roku.

W obecnym etapie, zakończonym 6 sierpnia, PeBeKa doprowadziła do zbicia wyrobiska D-4 na wysokości przecinki 35. A w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zakończone zostaną prace mające na celu ostateczne połączenie odcinków D-1 do D-3.

Wszystkie wspomniane działania są częścią prac niezbędnych dla udostępnienia nowego obszaru górniczego, czyli Głogowa Głębokiego Przemysłowego, głównie pod kątem transportu oraz wentylacji. Po zbiciu wyrobisk możliwe będzie dostarczanie świeżego powietrza m.in. od strony szybu SW-1 w kierunku Rudnej, szybu wentylacyjnego wdechowego GG-1 aż do chodników T oraz W-145 i połączeń pochylni E-1 do E-4. Dzięki temu KGHM Polska Miedź S.A. uzyska dostęp do kolejnych zasobów rud miedzi.

PeBeKa ma blisko pół wieku doświadczeń w realizacji prac dla górnictwa – do tej pory lubińska firma wykonała już 650 kilometrów podziemnych chodników.

« wróć do listy komunikatów prasowych